Ako mať viac peňazí. Sporenie na rezervu nemusí byť ťažké

Takmer 80% Slovákov nemá finančnú rezervu ani na pokrytie trojmesačných nákladov na život. Preto veľká časť z nich vie presne, koľko peňazí majú na účte týždeň pred výplatou, svieti tam NULA. Napriek tomu že veľká časť Slovákov si myslí, že s financiami narábať vie, pravda je taká, že mnoho z nich nemá nad nimi dostatočnú kontrolu. Nedostatočnú výšku rezervy a neschopnosť šetriť máme tendenciu ospravedlňovať malým platom a veľkými výdavkami. Sporenie na rezervu ale nemusí byť ťažké. Prinášame 10 tipov ako mať viac peňazí.

Ako začať a mať viac peňazí?

“Najprv zaplať sebe.” Jednoduché, dookola opakované pravidlo, ktoré je základným kameňom pri budovaní finančných rezerv. Pre začiatok stačí odkladať aspoň 10 % z každej výplaty. Presvedčivou motiváciou by mala byť práve schopnosť vytvoriť si dostatočnú finančnú rezervu, ktorú môžete použiť v nečakaných situáciách.


Predstavte si mesačný plat 1000 €. Po cinknutí výplaty na účte, prvá vec čo urobíte bude, že dáte 100€ bokom. Ani sa nenazdáte a o rok máte ušetrených 1200€. A ak ich namiesto bankového účtu budete odkladať na správne miesto, môžete Vašich 1200€ zhodnotiť a získať viac.

Nedokážete ušetriť ani tých 10% z výplaty? Spravte si audit vo svojich výdavkoch. Tu je 10 tipov ako ich zefektívniť a postupne sa dopracovať k finančnej rezerve.

1. Uprednostnite hotovosť pred kartou

Možno to znie divne a hlavne v tejto digitálnej dobe, keď nám technológie všetko zľahčujú. Možnosť platieb na jedno pípnutie je rýchla a veľmi pohodlná možnosť. Ale…

zdroj:dreamstime

Pravdepodobne Vás to stojí viac peňazí, ako keby ste platili hotovosťou. Jednoducho pri platení platobnou kartou máme tendenciu míňať viac. 

Výskumníci z MIT(Massachusetts Institute of Technology)  zistili, že ľudia, ktorí v rámci výskumu platili výhradne platobnou kartou boli ochotní za nákupy míňať viac. Na druhej strane spotrebitelia, ktorí platia hotovosťou sa viac sústreďujú na cenu tovaru. 

V treťom prieskume boli spotrebitelia vyzvaní, aby platili za malé nákupy výhradne hotovosťou. Po šiestich mesiacoch mali menej dlhov než zástupcovia druhej skupiny, ktorí mohli používať karty na všetko.

Platba kartou zo psychologického hľadiska bolí menej ako platba hotovosťou, ale o to viac to dokáže zabolieť naše bankové konto. 

Plaťte peniazmi a ušetríte!

2. Spravte si audit pôžičiek

Ak splácate hypotéku, spotrebné úvery, lízing na auto, alebo pôžičky z nebankových subjektov, urobte si ich audit. Je pravdepodobné, že ich konsolidáciou alebo refinancovaním dokážete na splátkach ušetriť desiatky, dokonca až stovky eur mesačne. 

Ak neviete ako na to, poraďte sa s odborníkom. Tieto služby sú zväčša poskytované zadarmo.

zdroj:dreamstime

3. Prehodnoťte investície

Porozmýšľajte, či už náhodou nemáte nejaký investičný produkt. Zase platí, že si treba pozrieť a uistiť sa, či je vhodný. Môžete strácať peniaze na zbytočne vysokých poplatkoch, alebo nedostatočne zhodnocovať Vaše finančné prostriedky. Pri zastaralých produktoch typu kapitálového sporenia alebo investičného životného poistenia môžete byť dokonca počas doby šetrenia aj v poriadnom mínuse.  

Upracte si finančné produkty!

4. Vyvarujte sa zbytočných spotrebákov

Spotrebný úver dokáže byť v kritických finančných situáciách dobrým pomocníkom. Predstava rýchlych peňazí je lákavá, ale dokáže nie malými sumami veľakrát aj zbytočne zaťažiť pravidelné výdavky. Pozor na zbytočné úvery ak nie sú skutočne nevyhnutné. 

Poznáte to aj Vy? Čas dovoleniek sa blíži, účet zíva prazdnotou a Vám práve príde sms z banky, že majú pre Vás nachystaný predschválený úver vo výške niekoľko tisíc eur. A Vy už dlho túžite navštíviť ten slnečný Zanzibar. Ani sa nenazdáte a kupujete letenky za peniaze od banky. 

Vyvarujte sa chvíľkových pokušení, ktoré Vás dokážu finančne zaťažiť aj na niekoľko rokov.

5. Auto je drahý špás.

Naozaj potrebujete to drahé auto na lízing? Nekupujte auto, len aby ste urobili dojem na okolie. Dnešná doba síce núti spoločnosť správať sa častokrát iracionálne, ale môže vás to vyjsť zbytočne draho. Aj ojazdené auto môže byť kvalitné a slúžiť spoľahlivo. Ak už naozaj auto potrebujete, dobre zvážte na aké účely to bude. Kúpa auta, je len prvotný náklad. 

Prevádzka a údržba auta dokáže pridať značnú časť na mesačných výdavkoch.

zdroj: dreamstime

Vedeli ste že…

“Podľa výsledkov výskumu University College London si ľudia s nižšími príjmami nákupmi luxusnejšieho tovaru kompenzujú svoj nižší sociálny status. Výskum vychádzal z reálnych údajov z bankových účtov vo Veľkej Británii. Vedci skúmali výdajové návyky bohatších a chudobnejších ľudí v súvislosti aj s rôznymi typmi osobnosti.

Zistili tiež, že extroverti s nízkymi príjmami majú veľmi silné sklony kupovať luxusné veci. Posledný výskum jednoznačne potvrdil, že extroverti s nízkymi príjmami utrácajú oveľa viac peňazí na tovar a služby, ktoré ich pocitovo posunú o triedu vyššie ako introverti s rovnakým príjmom.”

6. Nepoužívajte kreditné karty

Banky veľmi radi “obdarúvajú” svojich klientov kreditnými kartami. Ak viete, ako s kreditkou narábať a dokážete sa vyhnúť oneskorenému splácaniu, je to v poriadku. Ak však pravidelne meškáte s platbami, z kreditnej karty sa stáva nebezpečný nástroj na tvorbu zbytočných dlhov a nikdy nekončiace splácanie nadmerne vysokých úrokov. Pri omeškaní splátok potom neplatíte len úroky, ale aj úroky z úrokov.

Úroky na kreditných kartách sa pohybujú vo výške kľudne aj viac ako 20% ročne.

zdroj: dreamstime

7. Jeden bankový účet stačí

Ľudia majú často založené bankové účty v dvoch alebo viacerých bankách. Je to zbytočný “luxus.” ktorý stojí peniaze. Vyberte si jednu banku a najlepšie takú, ktorá poskytuje aj vedenie účtu zadarmo. Taktiež používajte internet banking namiesto vybavovania platieb v kamenných pobočkách. Takto dokážete ušetriť aj 10 a viac eur mesačne.

Úspora na bežnom účte môže zaplatiť napríklad PZP na celý rok!

8. Nekupujte čo nepotrebujete

Toto je veľmi obľúbená aktivita spotrebiteľov. Ak sa už chystáte utratiť obnos peňazí, dobre si rozmyslite, či to, čo sa chystáte kúpiť budete skutočne aj potrebovať, alebo to bude len ďalšia z vecí končiaca nevyužitá v skrini. Aj keď máte funkčný televízor, alebo smartfón, potrebujete naozaj nový len preto, že práve vyšiel nový model? Alebo ste ochotní minúť peniaze na športové aktivity, na ktoré si o mesiac ani nespomeniete?

Míňajte len na veci, ktoré skutočne potrebujete a využijete!

9. Pozor na zľavy

Zľavy sú najlákavejší obal tovaru. Možnosť šetrenia peňazí a vyvolanie dojmu časového obmedzenia dokáže v ľuďoch vzbudiť záujem, že treba nakupovať. Psychológia v tomto prípade funguje takmer dokonale. Preto je dôležité si zachovať triezvu myseľ. Zamyslite sa a prehodnoťte, či ponúkaný tovar v zľave je naozaj to, čo aj využijete. Týka sa to aj každodenných potrieb akým je napríklad jedlo. Každý mesiac takto u Slovákov končia v koši tony potravín a tým pádom aj tisíce eur.

Neponáhľajte sa s kupovaním len preto, že ide o zľavy.

10. Niekoľko ďalších praktických rád

– Zbavte sa zlozvykov akým je napríklad fajčenie
– Obmedzte kávičkovanie po kaviarňach
– Fastfoody a reštauračné služby vymeňte za vlastnú kuchyňu
– Neplaťte za neobmedzené služby u operátora. Nastavte si paušál podľa potreby.
– Do obchodu choďte s nákupným zoznamom

Záver

Spôsobov, ako mať viac peňazí z výplaty existuje veľmi veľa. Plánovanie financií a pravidelný dohľad nad výdavkami dokáže ušetriť veľkú časť výdavkov, ktoré viete použiť na budovanie finančnej rezervy.

Peter Mjartan

S finančnými trhmi som sa zoznámil tesne pred začatím svetovej krízy v roku 2007. Moja prvá skúsenosť s investovaním bola zároveň lekciou, ako žiť roky v strate. Po tejto skúsenosti som začal hľadať riešenia ako sa dá budovať majetok efektívnejšie, stabilnejšie a nebyť odkázaný iba na rast trhov a ideálne ekonomické podmienky. Preto ma zlákala aj cesta tradingu a venujem sa mu dodnes. Primárne sa zaujímam o nástroje aktívnej správy majetku, ktoré sú podmienené dobrou diverzifikáciou.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32