Aká investičná stratégia je najúspešnejšia? Poznáme odpoveď

investičná stratégia

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch a bežných účtoch. Podiel investorov síce rastie, ale stále nedosahuje výsledky z iných krajín. Problémom však nie je samotné investovanie, ale chýbajúce znalosti o správnej stratégii investovania.

Pri prvom kontakte zvážte riziko

Keď dostane čerstvý absolvent autoškoly kľúče od Ferrari, nemusí to dopadnúť dobre. Presne tak, ako keď sa „investor“ zvyknutý na termínované vklady, pustí do fondov a alternatívnych investícií.

Prvou otázkou, ktorou by sa mal investor zaoberať vôbec nie je výnos, ale tolerancia rizika. Teda koľko je ochotný stratiť. Väčšina ľudí citlivejšie vníma stratu ako zisk. Na základe svojho rizikového profilu, pomeru investovaných prostriedkov a príjmov a zamýšľaného investičného horizontu, by mal voliť buď konzervatívny, vyvážený alebo dynamický prístup.

Tento postup je dôležitý aj preto, že je ľahké podľahnúť trendom.

Neinvestujte viac, ako by vám chýbalo

Okrem voľby stratégie je dôležité pri investovaní nemať veľké oči a nestaviť všetko na jednu kartu. Nie je rozumné zainvestovať takú sumu, ktorá by chýbala. Mala by to byť čiastka, ktorú nebudem hneď potrebovať.  Pri investovaní je dôležité rozkladať riziko v čase, nemať všetky peniaze na jednom mieste, v jednej investícii. Každý fond má napríklad svoju stratégiu, svoje zameranie a na základe tohto sa dá vytvoriť správna investičná stratégia.

Zároveň platí, že staviť celoživotné úspory na jednu kartu je to najhoršie, čo môže investor s peniazmi urobiť. Pretože ani tie najlepšie minulé výsledky nie sú zárukou budúcich.

V dnešnej dobe sa považuje za najvhodnejšiu stratégiu dlhodobé pravidelné investovania do dynamických aktív s možnosťou doinvestovania v prípade väčších trhových poklesov. Takáto stratégia prináša historicky najvyššie zhodnotenie.

Jedným z overených princípov investovania je aj investovať pravidelne 10 % z príjmu. Pokiaľ by ste sa držali tohto pravidla a odložili si každý mesiac aspoň jednu desatinu z toho, čo zarobíte, tak za rok máte šancu si nasporiť 1,2-násobok platu, čo za 10 rokov môže predstavovať sumu vo výške ročného príjmu. Vďaka výnosovému potenciálu na trhoch však môže byť táto suma ešte vyššia.

investície

Pri poklese nespanikárte, ale zarobte

Najväčším obratom v investovaní Slovákov je prechod od jednorazového k pravidelnému investovaniu. Zatiaľ, čo terminované vklady učili sporiť doma a do banky priniesť na zhodnotenie kompletný balík peňazí, na finančných trhoch sa zarába inak.

Existuje jednoduchá stratégia, ktorá sa dá implementovať takmer do každej investície. Pri investovaní stačí dodržať ten istý princíp a vďaka tomu človek môže zarobiť viac. Ako sa to môže prejaviť v praxi? Pri pravidelnom investovaní si posielate na investičný účet napríklad 100 € a v čase poklesu fondov, do ktorých investujete napríklad o 30%, tam budete posielať 2 x toľko, teda 200 € mesačne. Ak toto budete robiť pri každom väčšom poklese, tak zaručene získate podstatne viac, ako keby ste investovali aj v čase poklesu tú istú sumu ako obyčajne.

Tento postup odporúča aj Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky: „Vždy je lepšie investovať pravidelne a menšiu sumu.  Pri častejšom investovaní prichádza k priemerovaniu vstupnej ceny, teda k znižovaniu rizika a zhodnocovaniu peňažných prostriedkov – máme vyššiu pravdepodobnosť, že dosiahneme dobré zhodnotenie.“

Rozumne treba zvážiť poplatky

Po zvážení všetkým možností, rizík a očakávaní rozhodnúť je na mieste skontrolovať aj poplatkovú štruktúru.  Bežne sa môžeme stretnúť s dvoma typmi poplatkov a to vstupnými, ktoré môžu mať aj podobu priebežných počas celej doby investície alebo výstupnými.

Ako to však platí aj v iných oblastiach života, nemožno prijať záver, že lacnejšia investícia je lepšia. Ak si na pobočke banky kúpite fond, ktorý bude mať nulový vstupný a výstupný poplatok, ale jeho výkonnosť zaostane za benchmarkom trhu o polovicu, zarobíte podstatne menej ako pri alternatívnej investícii, ktorá je síce spoplatnená 3% vstupným poplatkom, ale dokáže zarobiť výrazne viac.  

 

Redakcia Invest Portal

Investportal je spravodajský web zameraný na ekonomické správy, alternatívne investície a zaujímavosti z finančného sveta. Chceme pomáhať ľuďom, ktorí si uvedomujú, že na zabezpečenie svojej finančnej budúcnosti sa oplatí vynaložiť aspoň minimum času a úsilia.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32