Ako a kde správne nakupovať akcie?

Nakúpiť akcie veľkých spoločností môže aj drobný investor. V mnohých prípadoch na to stačí voľný kapitál a mobilný telefón. Ani býčie trhy však nie sú zárukou pozitívneho rastu portfólia.

Súčasná situácia s akciami je extrémne komplikovaná. Celý finančný  trh je pokrivený dopadmi pandémie COVID – 19, nízkymi úrokovými sadzbami a kvantitatívnym uvoľňovaním. Ekonomiky sa otriasajú v základoch, no akciové trhy dosahujú paradoxne nové maximá.

Dá sa to opísať jednoduchou skratkou  TINA (There Is No Alternative), ktorá je jedným z hlavných motorov rastu akciových trhov. Hoci je ocenenie amerických akcií nad dlhodobými priemermi, ako jediný región si nedávno siahol na svoje historické maximá.

Budú vyspelé trhy dosahovať ďalšie nové maximá alebo dôjde k nejakej korekcii? „To sú otázky, ktoré si dnes kladú takmer všetci a nie je jednoduché na túto otázku odpovedať,“ konštatuje Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.

Zatiaľ však na trhu vidieť, že stávka na akcie je stále dobrý investičný zámer. Napríklad spoločnosť Apple dosiahla v druhej polovici augusta historický míľnik. Presiahla trhovú hodnotu dvoch biliónov dolárov. Ide o dôsledok  rozmachu technologických spoločností počas koronakrízy. Akcie do portfólia investora teda určite patria aj v turbulentnej dobe. Otázkou len ostáva, ako správne nakupovať.

Fondy alebo priamy nákup?

Na investovanie do akcií si možno vybrať z  niekoľkých možností. Každá však vyhovuje inému typu investora. Akcie možno nakupovať priamo alebo prostredníctvom fondov.  Ide však o dva odlišné svety, ku ktorým je potrebné zaujať aj odlišný postoj.

Medzi najpopulárnejšie možnosti pre malého investora patrí nákup akcií cez brokera s rozumnými poplatkami. Pokiaľ si investor nechce alebo netrúfa vyberať konkrétne akciové tituly, pri podobných nákladoch môže investovať do akciových ETF fondov.

Priame nakupovanie akcií musí byť diverzifikované

Vďaka nepretržitému vývoju a inováciám môžeme obchodovať s akciami s veľmi nízkymi nákladmi a stačí k tomu počítač alebo mobil. Celý svet sa neustále viac a viac prepája a informácie z akéhokoľvek kúta sveta sú dnes už bežne dostupné. Portfólio máme celý čas pod kontrolou a môžeme ho spravovať cez smartphone odkiaľkoľvek. Jedna vec je jednoduchosť možností, no druhá zložitosť správneho výberu.

Pri nákupe akcií priamo je oproti podielovým fondom riziko, že investor nemusí disponovať dostatočným kapitálom, aby vedel riadne diverzifikovať portfólio. Navyše, bez dostatočného vzdelania môže za svoje peniaze vybrať síce aj prekvapenie, ale aj sklamanie roka. Často nepomôže ani vzdelanie, keďže prekvapenia na akciovom trhu sú neustále. Preto ak nemá investor možnosť sám diverzifikovať skupinu akcií, je riešením investícia do akciových podielových fondov.

Ako si namiešať úspešný akciový mix?

Pre investora je ideálne vytvoriť si vlastné portfólio z dobre diverzifikovaných fondov a časť venovať aj samostatným nákupom. Rozdeliť je však dobré nielen akcie, ale aj samotné investičné nástroje.

Je potrebné povedať, že indexové fondy dnes nepokrývajú celý investičný vesmír. Preto majú svoje miesto v portfóliu aj klasické podielové fondy, ktoré investujú do realít, dlhopisov strednej a východnej Európy, alternatívnych investícií, ako sú hedžové fondy alebo fondy privátneho a rozvojového kapitálu.

Pri nákupe individuálnych akcií sa investor snaží vybrať akcie, o ktorých predpokladá, že sa im bude dariť viac než širšiemu alebo užšiemu akciovému indexu, prípadne, že budú mať lepšie iné parametre. Individuálne akciové portfólio si však zvyčajne vyžaduje viac pozornosti, času a znalostí samotného investora. Nakupovať totiž akcie „naslepo“ je viac rizikové ako si ísť zahrať s peniazmi ruletu.

Zlatá žila nie je večná

Akciový trh je najdynamickejší a má najväčšiu volatilitu. Rovnako prináša prekvapenia, s ktorými dopredu nikto nevie počítať. Na druhej strane, čím väčšie zmeny, tým väčšie príležitosti, čo sa ukázalo na raste akcií Apple, či Tesly. Pri akciách však nikdy nejde o stávku na istotu.

Svet sa mení neustále. Predtým boli najhodnotnejšie spoločnosti ropní giganti – v roku 2010 to bol Exxon Mobil a Petrochina. Dnes už ani jednu firmu v top 10 najhodnotnejších firiem nenájdeme. Každá doba nám prináša nové trendy a teda aj nové investičné príležitosti. Spoliehať sa na to, že kúpa akcií úspešnej firmy zabezpečí dlhodobý profit, preto vôbec nemusí znamenať dobrý nápad. Základom je preto aktívna správa.

Radšej študujte, ako riskujte

Každá skúsenosť s investíciami je cenná. Pri obchodovaní s akciami na vlastný účet je však potrebné predsa len trochu viac.

Nováčik na akciovom trhu by mal začať vyhľadávať informácie o firmách, do ktorých chce investovať, prezrieť si ich stránky pre vzťahy s investormi, rozumieť ich biznisu, sledovať ekonomický vývoj a podobne.  Okrem toho je dôležité naučiť sa ovládať obchodnú platformu a pochopiť za čo a koľko si broker účtuje poplatky.

Po vybraní správnej banky alebo brokera je vhodné nejaký čas venovať obchodovaniu v skúšobnom prostredí, aby sa ašpirujúci investor zoznámil nielen s trhmi, ale tiež s danými inštrumentmi a obchodnou platformou, na ktorej bude potom obchodovať. Pozor by si mal dať predovšetkým na adekvátne nastavenie očakávaného výnosu, aby sa nevystavoval prílišnému riziku.

 

 

 

 

Redakcia Invest Portal

Investportal je spravodajský web zameraný na ekonomické správy, alternatívne investície a zaujímavosti z finančného sveta. Chceme pomáhať ľuďom, ktorí si uvedomujú, že na zabezpečenie svojej finančnej budúcnosti sa oplatí vynaložiť aspoň minimum času a úsilia.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32