Investovanie do akcií ⟮Jednoduchý návod pre začiatočníkov⟯

Sledovanie vývoja akcií na počítači

Investovanie do akcií je skvelým spôsobom, ako navýšiť svoje úspory a zhodnotiť peniaze. Je vhodné pre úplne každého, dokonca aj človeka, ktorý o tomto procese nevie nič. Pred samotným investovaním je však dôležité naštudovať si základné informácie, vďaka ktorým získate dostatočný prehľad, a vyhnete sa zbytočným chybám.

Sledovanie vývoja akcií Tesla na mobile
Zdroj: unsplash.com

Čo sú akcie?

Obchodovanie na burze si mnohí spájajú s filmami a seriálmi. Môže sa síce zdať, že investovanie je len pre „vyvolených”, nie je to ale pravda. Môže tak urobiť aj bežný smrteľník s menšou čiastkou peňazí.

Základom investovania do akcií sú samotné akcie, ktoré predstavujú vlastníctvo v určitej spoločnosti. Často sa nazývajú aj cenné papiere. To, v akej spoločnosti toto vlastníctvo získate, sa odvíja od toho, kde ich kúpite. Na to, aby ste mohli pristúpiť ku kúpe, vlastník ich musí vydať a poskytnúť na predaj.

Niektorí si mýlia akcie s dlhopismi. Medzi týmito dvoma pojmami je však jeden veľký rozdiel, a to v tom, ako fungujú. Ak si kúpite dlhopis, vaše financie spoločnosti požičiavate. Následne po určitej dobe sú vám vrátené. Samozrejme, s čiastkou navyše, ktorá sa nazýva výnos.

V prípade akcií sa však stávate spoluvlastníkom danej spoločnosti, čo znamená, že získate podiel zo zisku.

Typy akcií

Pojem akcia je široký a všeobecný. Delí sa preto spravidla na dva základné typy, a to:

 • kmeňové akcie
 • prioritné akcie

 

Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Je preto dobré o nich vedieť ešte predtým, ako ich kúpite.

Kmeňové akcie

Ak si kúpite kmeňové akcie, získate podiel zo ziskov aj strát danej spoločnosti. Keď sa jej v istom čase nedarí, môže vás to vyjsť draho. Na druhej strane, kmeňové akcie vám poskytujú aj moc, ktorá je síce obmedzená, ale ide o výhodu. Pri prioritných akciách ju nezískate.

K týmto právomociam sa radí napríklad možnosť voliť predstavenstvo. Svoj hlas môžete využiť aj pri rozhodnutí, či sa financie vyplatia alebo sa ponechajú na ďalšie investovanie.

Vložené financie sa vyplácajú formou dividend. Dividenda je spravidla šek, môže to byť aj elektronický depozit, ktorý je niekoľkokrát ročne posielaný vlastníkovi cenných papierov.

Prioritné akcie

Druhou možnosťou sú prioritné akcie. V tomto prípade ide len o podiel na zisku. Nemáte v rámci nich žiadne právomoci. Na druhej strane, ak by sa so spoločnosťou niečo stalo, o svoje financie by ste nemali prísť. Po krachu máte nárok na ich vrátenie.

Vývoj akcií na obrazovke počítača
Zdroj: unsplash.com

Čo vplýva na zmenu cien akcií?

Ako iste viete, ceny akcií sa neustále menia. V jeden deň sú vysoké, v iný zas nízke. Dôvod, prečo je tomu tak, je najmä ten, že ponuka a dopyt sa neustále menia. Ak je vlastníkov akcií, čiže investorov, ktorí chcú predať akcie viac, ich cena je nižšia. Trh je vtedy nimi zasýtený, a ľudia nemajú veľký záujem.

Presný opak nastane vtedy, keď je predávajúcich investorov málo a dopyt je vysoký. Ceny akcií rastú, pretože záujem je vyšší.

Na cenu akcií následne vplývajú ďalšie faktory, ako napríklad:

 • nové produkty a služby spoločnosti 
 • zisk, tržby a dlhy spoločnosti
 • rozšírenie spoločnosti do ďalších krajín

 

Problém s nízkou cenou akcií môžu spraviť aj podvody alebo iné problémy podobného charakteru.

Pri akciách je dobré počítať s tým, že cena nie je nikdy stabilná. Neustále sa mení. Raz je hore a raz dole.

Kde všade sa s akciami obchoduje?

S akciami sa obchoduje na burze. Presne na tom mieste, ktoré ste mohli vidieť na obrazovkách televízie. Burzy sa nachádzajú po celom svete a fungujú nezávisle na sebe.

K najznámejším burzám sa radia:

 • NYSE – New York Stock Exchange
 • TSE – Tokyo Stock Exchange
 • LSE – London Stock Exchange
 • FSE – Frankfurt Stock Exchange

 

Existujú však samozrejme aj iné burzy. Niektoré sa orientujú na cenné papiere, iné napríklad na obchod s technológiami. Radí sa k nim napríklad NASDAQ nachádzajúca sa na Times Square v New Yorku.

Vedeli ste, že …

… na Slovensku máme taktiež burzu? Jej názov je Burza cenných papierov v Bratislave, známa pod skratkami BSSE a BCPB. Vznikla v roku 1991 a svoju činnosť vykonáva od roku 2001. Ide o jedinú slovenskú burzu s cennými papiermi.

Ako funguje investovanie do akcií?

Investovanie do akcií prináša množstvo výhod. Nie je príliš náročné, no spája sa s ním určitý risk. Pre začiatočníkov je preto lepšie investovať nižšie čiastky. Ak by sa niečo stalo a investícia nevyšla, neprídete tak o množstvo peňazí.

Hodnota akcií sa neustále mení kvôli viacerým faktorom. Preto je dobré, keď začnete s nižšou investíciou. Po určitej dobe, kedy budete sledovať trh a celkový vývoj, môžete investovať viac.

Nákup akcií a celkové investovanie sa skladá z niekoľkých základných krokov.

Výber brokera

Broker je spoločnosť, prostredníctvom ktorej môžete nakúpiť akcie a začať investovať. V dnešnej dobe máte široké možnosti a výber z mnohých brokerov. Pri jeho výbere by ste mali sledovať zopár základných parametrov, ktoré vám dopredu naznačia, či ide o vhodnú spoločnosť alebo by ste ju mali oblúkom obísť.

Radia sa k nim:

 • regulácia – brokeri musia byť regulovaní niektorou z inštitúcií, ako FCA alebo ASIC. Máte tak istotu, že spoločnosť garantuje vysokú kvalitu a dobré služby.
 • sídlo – najlepšie spravíte, keď si vyberiete brokera z krajín v Európe alebo USA. Spoločnosti z iných krajín sa môžu ľahko vyhnúť reguláciám, a neregulovaného brokera určite nechcete.
 • poplatky – brokeri si berú určitý poplatok za sprostredkovanie služieb. Je preto dobré oboznámiť sa, v akej výške.
 • ponuka – čím širšiu ponuku broker poskytuje, tým väčší výber máte. Preto sa obráťte na spoločnosť s možnosťou investovania, napríklad do USA, Veľkej Británie či Nemecka. 
 • recenzie – na internete nájdete množstvo recenzií o brokeroch. Môžete si ich prečítať a zistiť, aký názor majú na nich ostatní investori.
 • podpora – najkvalitnejšie spoločnosti poskytujú nonstop zákaznícky servis. V prípade otázok alebo problémov ich tak môžete kedykoľvek kontaktovať. Takáto služba sa môže zdať zbytočná, no v rámci financií je potrebná.

 

S výberom brokera sa neponáhľajte. Prezrite si jednotlivé spoločnosti a zistite, aké majú silné a slabé stránky.

Brokeri sa delia na viacero typov podľa toho, aké služby poskytujú:

 • realizujú objednávky
 • poskytujú poradenstvo
 • spravujú financie
Sledovanie vývoja akcií na počítači
Zdroj: unsplash.com

Realizovanie objednávok

Tento typ brokerov vám spravidla pri objednávkach nijako nepomáha. Sami sa rozhodujete, čo kúpite, a čo s investíciami urobíte. Spoločnosť len vykoná to, čo jej zadáte.

Tento typ je určený skôr pre pokročilých investorov. Výhodou je, že za služby zaplatíte najmenej. Ak však začínate, je lepšie, keď zvolíte brokera, ktorý vám aj poradí.

Poskytovanie poradenstva

Okrem realizovania objednávok vám tento broker poskytne tiež poradenstvo. Znamená to, že na základe vašich požiadaviek a financií odporučí, čo robiť. Cena za služby je vyššia, no rozhodne sa oplatí.

Správa financií

Poslednou možnosťou je správa financií. Tento typ brokerov je vhodný pre pokročilých investorov. Spoločnosť poskytuje poradenstvo, no spravuje tiež financie.

Najpopulárnejší brokeri

Na trhu sa stretnete s mnohými brokermi. Každý z nich poskytuje iné služby a benefity. Pre zjednodušenie investovania sme vybrali tých najlepších.

Názov Minimálny vklad Akcie
eToro 200 € USA, Európa, Ázia
XTB žiaden (odporúčaný 400 €) USA, Európa
Lynx 2 000 € USA, Kanada, Európa, Ázia, Austrália
Interactive Brokers 2 000 € USA, Kanada, Európa, Ázia
Saxo Bank 10 000 € Európa, Kanada, USA, Ázia, Austrália

Iné možnosti

Brokeri sú praktickou možnosťou, ako investovať, no nie jedinou. Svoje peniaze môžete zhodnotiť aj prostredníctvom banky alebo správcovskej spoločnosti.

Založenie investorského účtu

Keď si vyberiete spoločnosť na investovanie, prichádza na rad ďalší krok. Je ním založenie investorského účtu, na ktorý si pošlete počiatočnú sumu, za ktorú budete nakupovať cenné papiere.

Založenie účtu nie je náročné. Ak by ste si nevedeli dať s niečím rady, stačí sa obrátiť na zákaznícky servis, ktorý je spravidla v angličtine, no niektoré väčšie spoločnosti fungujú aj v iných jazykoch.

Stiahnutie aplikácie

Pre ešte jednoduchšie nakupovanie a fungovanie majú brokeri aplikácie, ktoré si stačí stiahnuť do počítača alebo smartfónu. Prostredníctvom nich budete nakupovať a predávať akcie.

Väčšina aplikácií vám tiež poskytne prehľadné štatistiky a vývoj akcií. Plus, informácie o svojich financiách máte neustále pri sebe.

Obchodovanie s akciami

Účet máte založený a aplikáciu stiahnutú. Čo teraz? V tomto kroku prichádza kľúčový krok. Samotné obchodovanie.

Nákup aj predaj akcií prebieha na stránke brokera, prípadne v jeho aplikácii. Keď sa napríklad rozhodnete investovať do akcií Apple, môžete tak urobiť prostredníctvom objednávky, ktorá sa delí na dva typy:

 • market objednávka
 • limitná objednávka

 

Market objednávka

Prostredníctvom tejto objednávky nakupujete akcie za sumy, ktoré sú pri nich uvedené. Inak povedané, za aktuálne trhové ceny.

Limitná objednávka

Druhá možnosť funguje trochu inak. Vy sami si na začiatku nastavíte, v akej sume chcete cenné papiere kúpiť. 

Ak práve teraz nie sú na trhu cenné papiere za vami zvolenú cenu, stačí vytvoriť objednávku. Akonáhle cena klesne, objednávka sa uskutoční.

Limitná objednávka vám dáva istotu, že akcie získate za sumu, ktorú chcete vy.

Graf s vývojom akcií na monitore počítača
Zdroj: unsplash.com

Obchodovanie pre pokročilých

Okrem dvoch spomenutých objednávok existujú ešte ďalšie typy. Sú určené skôr pre pokročilých, no je dobré spomenúť si ich. Do budúcnosti tak budete vedieť, že máte viacero možností.

Radia sa k nim:

 • Stop Loss
 • Trailing Stop

 

Stop Loss

Stop Loss je objednávka, v rámci ktorej si nastavíte maximálnu stratu. Funguje to pomerne jednoducho. Ak si nastavíte na nejaké akcie Stop Loss 70 €, pri poklese cien sa automaticky predajú. 

Tento typ objednávky je praktický a bezpečný. Dokážete pomocou neho ochrániť svoje financie.

Trailing Stop

Druhou možnosťou je tzv. Trailing Stop. Funguje podobne ako Stop Loss s rozdielom, že výška sumy sa môže meniť na základe situácie na trhu. 

V praxi to vyzerá nasledovne: Keď cena akcií stúpne na 80 €, nastavíte si Trailing Stop na určitý počet bodov, napríklad na 10. Keď začne cena klesať, Stop Loss sa aktivuje až vtedy, keď akcie dosiahnu hranicu 70 €.

Naopak, ak sa akciám bude dariť a cena sa bude zvyšovať, bude s ňou rásť aj Trailing Stop. Takáto automatická správa financií je praktická a uľahčuje investovanie.

Pozor na poplatky za investovanie do akcií

Investovanie do akcií sa nezaobíde bez určitých poplatkov, s ktorými treba počítať. Ich výška sa spravidla odvíja od brokera.

Najčastejšie sa stretnete s:

 • poplatkom za nákup akcií
 • konverzným poplatkom
 • poplatkom z dôvodu nečinnosti

 

Poplatok za nákup akcií

Tento typ poplatku sa odvíja od samotného brokera. Spravidla je uvádzaný v percentách. Môže ísť o 0,10 alebo 0,20 % z investovanej sumy.

Poplatok za nákup akcií sa však mení aj v závislosti od vašej činnosti. Ak investujete pravidelne, môžete získať rôzne zľavy a výhody.

Konverzný poplatok

Akcie sa môžu kupovať vo viacerých menách. Váš účet budete mať s veľkou pravdepodobnosťou v eurách. Ak si teda kúpite akcie v inej mene, budete musieť zaplatiť konverzný poplatok.

Jeho výška sa taktiež odvíja od samotných spoločností.

Poplatok z dôvodu nečinnosti

Keď sa rozhodnete investovať, mali by ste s financiami pravidelne niečo robiť. V takom prípade sa nestane, že budete musieť zaplatiť poplatok z dôvodu nečinnosti.

Výhodou však je, že tento poplatok spoločnosti dávajú až po roku. Ak teda na investovanie práve teraz nemáte čas, spravte aspoň jednu investíciu v priebehu 12 mesiacov.

Zdanenie výnosov

Keď sa vám podarí na akciách niečo zarobiť, výnosy z nich budete musieť podľa zákonov SR zdaniť. Existuje však možnosť, kedy sú výnosy od daní oslobodené. Takáto situácia nastáva vtedy, keď držíte akcie viac ako rok.

Ak by ste však akcie viac ako rok nedržali, budete musieť zaplatiť zdravotné odvody v hodnote 14 % a daň v hodnote 19 % alebo 25 %. 

Výška dane sa odvíja od výšky vášho ročného príjmu. Do toho sa spočítavajú aj obchody na burze. Do sumy 37 981,94 € zaplatíte daň v hodnote 19 %. Ak sú príjmy vyššie ako 37 981,94 €, zaplatíte daň vo výške 25 %.

Na zdaňovanie rozhodne nezabúdajte. Ak by ste nechceli platiť vysokú čiastku, radšej akcie podržte rok. Nebudete tak musieť platiť daň, ani zdravotné odvody.

Rada odborníka

Pri akciách a ETF fondoch si môžete uplatniť daňovú úľavu, ktorá je v hodnote 500 €.

Ako ďalej pokračovať v investovaní?

Začiatok v investovaní nie je náročný. Ak sa vám podarilo kúpiť akcie a niečo vďaka nim aj zarobiť, môžete skúšať ďalšie možnosti. Finančný trh je veľký a umožňuje robiť aj iné investície.

Zaujalo vás investovanie natoľko, že sa chcete stať profesionálom? Alebo len túžite po nových informáciách? V tom prípade by ste sa mali vo finančnej oblasti neustále vzdelávať. 

Dnes máte nespočetné možnosti. Čítajte knihy, počúvajte podcasty alebo sa prihláste na špeciálne kurzy. Skvelo vám tiež pomôžu weby a články orientované na financie, investovanie a cenné papiere.

Rovnako ako najnovšie technológie, tak aj trh sa neustále mení. Ak chcete byť v investovaní úspešní, musíte rozširovať svoje obzory.

Sledovanie vývoja akcií na notebooku
Zdroj: unsplash.com

Na čo si pri investovaní do akcií dať pozor?

Investovanie predstavuje aj pri najnižšej sume určitý risk. Cenné papiere by ste preto nemali nakupovať neuvážene a bez premyslenia. Dôležité je, aby ste na ne využívali len peniaze, ktoré práve teraz nepotrebujete. Ak však nemáte žiadne úspory, nákup akcií nechajte na iný čas.

Pri investovaní potrebujete tiež určitú investičnú stratégiu. Vybrať si akciu a kúpiť ju len tak, je zbytočné. Stratégiu vám pomôže urobiť profesionál, inak povedané broker. Len tak sa dostanete k požadovaným výsledkom.

V rámci investovania existuje ešte niekoľko nepísaných pravidiel, o ktorých by mal vedieť každý investor:

 • Investovanie do viacerých akcií naraz predstavuje menšie riziko – ak by ste všetky financie vložili len do jednej spoločnosti, mohli by ste o všetko prísť.
 • Ak chcete vysoký zisk, musíte riskovať – viac investovaných peňazí predstavuje vyššie riziko ich straty. Ešte predtým, ako zainvestujete vysokú čiastku, si všetko dobre premyslite.
 • Investovanie je beh na dlhú trať – ak naň nemáte práve teraz čas, skúste investovať inak. Je zbytočné, aby ste nakúpili akcie na mesiac alebo dva.
 • Investovanie nemusí byť len pasívne – v prípade, že poznáte trh, môžete aktívne obchodovať.
 • Riaďte sa radami odborníkov – najmä na začiatku, keď o akciách a finančnom trhu nebudete vedieť príliš veľa. Môžete sa vyhnúť rôznym problémom a zle investovaným peniazom.
 • Nedajte priestor emóciám a nestresujte – ceny akcií neustále kolíšu. Raz sú hore a raz dole. Nestresujte sa, ak sa im v jeden deň nebude dariť

 

Prečo sa investovanie do akcií oplatí?

Investovanie má množstvo výhod pre úplne každého. K hlavným sa radia:

 • celý proces je jednoduchý a zvládne to aj začiatočník
 • zabránite inflácii vašich financií
 • investovanie predstavuje praktické zhodnotenie peňažných prostriedkov
 • s akciami sa spája viacero výhod, ako napríklad právomoci, možnosť uplatniť svoj hlas pri voľbe predstavenstva, a iné
 • vytvoríte si pasívny príjem
 • dnes máte široké možnosti, ako na to
 • ide o jednoduchý spôsob, ako zarobiť
 • akcie majú tendenciu rastu, čo z nich robí najlepší možný spôsob na investovanie
 • umožňujú vám rozložiť financie na viaceré miesta, vďaka čomu znižujete riziko straty financií
 • môžete podporiť spoločnosti so zaujímavými službami či produktmi, a množstvo ďalších

 

Investovanie do akcií na Slovensku

Investovanie je skvelá možnosť, ako zvýšiť svoje zárobky. Túto činnosť vykonávajú ľudia po celom svete, vrátane Slovenska. U nás síce nie je až tak rozšírená, ako napríklad v Spojených štátoch, brokeri vám ale poskytujú rovnaké možnosti. 

Dôvodom je najmä fakt, že je úplne jedno, kde sa pri investovaní nachádzate. Väčšina investorov nakupuje cenné papiere z pohodlia domova. Môžete tak urobiť aj vy.

Investovanie do akcií nie je žiaden strašiak

Investovania sa netreba báť. Dokáže vám len pomôcť. Na to, aby ste v ňom mohli byť úspešní, je však potrebné naštudovať si základné informácie. Pomocou nich budete vedieť, ako akcie fungujú, čo vlastne sú, a ako to chodí na finančnom trhu. Využite naše praktické rady, vyskúšajte zainvestovať a vytvorte si nový zdroj príjmu ešte dnes.

Martin Bittara

Vyštudoval som financie na University College Dublin a ako konzultant pomáhal založiť banku. Po príchode na Slovensko som sa podieľal na vybudovaní jedného z najväčších finančných brokerov. V súčasnosti spravujem peniaze a majetok v investičnom fonde pre privátnych investorov. Ako dlhoročný investor a trader som založil Investportal. Miesto, kde sa dozviete o aktívne riadených portfóliách, tradingu, alternatívnom investovaní aby ste naplno využili svoj investičný potenciál.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32