Ako kúpiť Bitcoin? [Bezpečne a bez zbytočných poplatkov] Kompletný návod

Bitcoin minca

Mnohí sa zaujímajú o to, ako kúpiť Bitcoin. Dôvod je veľmi jednoduchý. Stal sa jedným z najväčších fenoménov posledných rokov. Jeho rast prekonal zlato, nehnuteľnosti, drahé kovy, akcie, prakticky všetko. Keby ste boli v začiatkoch investovali do Bitcoinu len 10 eur, dnes z nich máte viac ako 1,5 milióna €. Chcete vedieť, ako na to? Prečítajte si náš článok.

kryptomeny - bitcoin a ethereum
Zdroj: unsplash.com

Čo ste (možno) nevedeli o Bitcoine?

Bitcoin oslavuje 12 rokov od svojho narodenia, a teda od prvého dátumu, kedy bolo možné si túto novú, digitálnu a poriadne záhadnú kryptomenu kúpiť. Išlo o prvú kryptomenu, a preto patrila skôr do kategórie projektov, ktoré zaujali počítačových nadšencov. Keď sa ukázala prvý raz svetu, dôveroval jej životaschopnosti málokto. Kto ale stavil na jej budúcnosť, pekne sa postaral o tú svoju.

Nezabudnuteľný dátum, ktorý zmenil investičný svet bol 31. október 2008. Práve vtedy zverejnil tajomný Satoshi Nakamoto presný popis Bitcoinu.

Môže to byť pokojne váš sused, ale aj niekto z významných počítačových expertov. Vie sa o ňom len toľko, že si ulial poriadny balík Bitcoinov pre seba, čo znamená, že hoci neoficiálne, ale je možné, že patrí k najbohatším ľuďom na planéte.

Na rozdiel od zakladateľa sa však Bitcoin stal prakticky krátko po svojom objavení značne populárny. Satoshi totiž zverejnil materiál A Peer-to-Peer Electronic Cash System, ktorý bol určený pre fanúšikov krypta. Prvýkrát verejne opísal technológiu, na základe ktorej vznikol Bitcoin a ďalšie kryptomeny.

Vedeli ste…

… že internet poznal názov Bitcoin o niečo skôr ako samotnú kryptomenu? Doména bitcoin.org bola zaregistrovaná už 18. októbra 2008. Registrovanými vlastníkmi domény boli neznámi Satoshi Nakamoto a Martti Maime, ktorý rovnako patril medzi hlavných vývojárov Bitcoinu.

Prvý vyťažený Bitcoin

Bitcoin bol na začiatku ako hra pár geekov. Až v roku 2011 bola vydaná prvá oficiálna aplikácia, ktorá umožňovala pripojenie do siete a spracovanie transakcií pomocou Bitcoinu. Vtedy sa začalo s Bitcoinom experimentálne obchodovať a začal naberať na cene.

Samozrejme v reálnom použití už nešlo len o hru, ale skutočnú možnosť, ako platiť za tovary a služby. Rozsah možností pritom stále rastie a s tým aj cena Bitcoinu. Bitcoin dnes napríklad akceptuje aj Tesla alebo Alza.

Preto sa o možnosť, ako kúpiť Bitcoin, začalo zaujímať stále viac ľudí. S pribúdajúcim počtom užívateľov začala prekvitať aj nádej, že Bitcoin by mohol byť právoplatným plnohodnotným platidlom. Začali vznikať prvé miesta, kde sa dalo Bitcoinom zaplatiť. Prvý tovar zaplatený Bitcoinom mala byť pizza, ktorá stála užívateľa 10-tisíc Bitcoinov. Pri dnešnej hodnote kryptomeny by to bolo viac ako pol miliardy eur.

Čo určuje cenu Bitcoinu?

Hodnota Bitcoinu je tvorená z dvoch hlavných zložiek. Jedna je klasická trhová, čo znamená, že reflektuje dopyt a ponuku. Avšak druhá, ešte zaujímavejšia premenná určujúca reálnu hodnotu, je samotná technológia PoW (Proof of Work).

Bitcoin sa totiž programuje, respektíve ťaží, vďaka nemalému výpočtovému výkonu, ktorý stojí značné množstvo energie. Počítačový výkon na vyťaženie jedného Bitcoinu sa neustále zvyšuje s tým, ako sa znižuje počet „mincí“, ktoré je možné vyťažiť.

Bitcoin na rozdiel od bežných peňazí má svoje kvantitatívne hranice. Podobá sa teda skôr na drahé kovy. Nemožno ho dotlačiť, ak oň bude vyšší záujem. Celkovo je možné vyťažiť iba 21 miliónov Bitcoinov. 

V budúcnosti si budete môcť kúpiť vyťažený Bitcoin iba vtedy, ak ho bude niekto predávať. Tento termín sa odhaduje na rok 2140 a preto tí, ktorí Bitcoin dnes nakupujú a držia, hovoria, že aj pri 50 000 eurách je stále lacný a jeho cena bude neustále rásť.

Vedeli ste, že…

… s vyhľadaním mena Satoshi Nakamoto vám nepomôže žiadna encyklopédia, Wikipedia ani policajné záznamy? Jeho identita je skrytá.

Prečo nakupovať Bitcoin?

Bitcoin je nepopierateľne jedna z moderných investičných príležitostí. Najstaršia a najväčšia kryptomena síce prekonáva jedno historické maximum za druhým, no stále sú odhady, že je lacná. Jeremy Liew, prvý investor Snapchatu, uviedol napríklad pre Business Insider, že hodnota jedného Bitconu sa dostane v budúcnosti ešte oveľa vyššie. Očakáva, že do roku 2030 bude mať Bitcoin hodnotu aspoň 500 000 dolárov.

Hoci ide len o predpoklady a nie záruky, technológia blockchainu sa môže stať veľmi významnou. Samotný Bitcoin sa môže stať rovnakou ochranou hodnoty majetku, ako napríklad zlato alebo drahé kovy, obzvlášť v rokoch, kedy je možné očakávať rastúcu infláciu a tlač novej hotovosti.

Bitcoin je dnes pre mnohých investorov nástrojom ako diverzifikovať portfólio. Preto je podstatné vedieť, kde toto aktívum kúpiť. Možností je niekoľko. Líšia sa poplatkami aj cenami.

Pohľad do online správy kryptomien
Zdroj: unsplash.com

Ako nakupovať Bitcoin cez brokera?

Je to ideálna možnosť pre investorov, ktorí už majú svoj investičný účet, cez ktorý kupujú napríklad akcie. Nepotrebujú nič viac, ako napríklad namiesto akcií Microsoftu nakúpiť Bitcoin. Jednoduché, pohodlné a relatívne výhodné.

V prípade nákupu Bitcoinu prostredníctvom brokera, ako je napríklad eToro, si však treba overiť rozdiel, za ktorý sa mena predáva a kupuje. Hovorí sa tomu spread. Býva obvykle väčší ako napríklad pri akciách, avšak nákup je enormne jednoduchý.

V obchodovaných trhoch si vyberiete BTC – Bitcoin, kliknete a môžete nakupovať. Vyberiete si sumu, ktorú chcete nakúpiť a za pár sekúnd máte zainvestované.

TIP

Dajte si ale pozor. Po kúpe budete okamžite v strate, pretože napríklad eToro má značne vysoký rozdiel medzi kúpou a predajom Bitcoinu. Rovnako si berie poplatok 0,75 % z investovanej sumy. 

U brokera však viete Bitcoin aj veľmi rýchlo odpredať a premeniť na doláre. Platforma eToro pritom ponúka najnižšie poplatky na obchodovanie spomedzi brokerov. Do krypta môžete investovať už od 25 dolárov a neplatíte žiadne poplatky za vedenie účtu.

Samozrejme, môžete obchodovať aj cez páku CFD kontrakty. Tu sú poplatky ale vyššie a zvyknú sa meniť. Je preto vhodné si ich overiť. Vidíte ich však rovno pri kúpe, a preto je obchod transparentný a vždy viete, koľko zaplatíte. Zároveň, ak investujete cez overeného brokera, máte istotu, že vaše peniaze sú v bezpečí.

Ako nakúpiť Bitcoin cez kryptoburzu?

Kryptoburza je online platforma, v ktorej po registrácii môžete začať nakupovať alebo predávať kryptomeny. Nič zložité. Zvládne to každý, kto kupoval tovar v bežnom internetovom obchode.

Rovnako ako si pri bežných nákupoch na internete vyberáme spoľahlivý e-shop a pozeráme sa na cenu dopravy či poplatkov, tak je potrebné poriadne preveriť aj kryptoburzu.

Dôležité je vybrať si burzu, ktorá bude preferovať vami zvolený spôsob platby, napríklad kartou alebo bankovým prevodom, a na ktorej neprídete o peniaze. Ak sa vo svete krypta príliš nevyznáte a chcete začať obchodovať hneď, pomocníkom pri výbere je počet užívateľov a recenzie. Spravidla platí, že čím viac užívateľov burzu používa, tým vyššia je jej dôveryhodnosť.

Dôležitým faktorom pri výbere je bezpochyby aj zabezpečenie. Rozhodne sa odporúča používať len a len burzy s webovou adresou začínajúcou HTTPS. 

Zaujímať by vás mala aj výška poplatkov. Na škodu nebude ani prečítanie užívateľských recenzií a zistenie toho, s koľkými (krypto) menovými pármi sa vlastne na konkrétnom trhovisku obchoduje.

Medzi najväčšie a najspoľahlivejšie burzy na svete patrí Binance či Coinbase. V týchto burzách však budete potrebovať overiť svoju identitu a nákup Bitcoinov nebude anonymný. Ak vám záleží na utajení totožnosti, existuje aj možnosť anonymného nákupu na takzvaných decentralizovaných burzách typu Bisq či Localbitcoins.

Žena drží dve Bitcoin mince
Zdroj: unsplash.com

Nákup Bitcoinu pomocou kreditnej a debetnej karty

Asi najjednoduchší spôsob nákupu Bitcoinu je cez Coinbase či Binance, ktoré akceptujú aj bežné platobné karty, čo nákup mien zrýchľuje na niekoľko sekúnd. Pri výbere burzy si vždy porovnajte, za akú cenu Bitcoin nakupujete, pretože zmenárne predávajú Bitcoin za viac peňazí, ako ho vykupujú, a tým zarábajú. Cena rozdielu sa mení, a preto si ju vždy porovnajte. Pri platbe kartou sa obchod realizuje okamžite, no kryptoburza si za ňu účtuje vyššie poplatky.

Nákup Bitcoinu bankovým prevodom

Spôsob SEPA platbou má nižšie poplatky, no nevýhodu má v tom, že ak ste ešte na účet neposlali peniaze, musíte absolvovať proces overovania a prevodu, ktorý trvá niekoľko dní. Financie pošlete na účet burzy, a následne si za ne zrealizujete kúpu Bitcoinu. 

TIP

Nákup cez bankový prevod príliš neodporúčame. Trvá aj tri dni a za ten čas môže cena Bitcoinu poriadne zmeniť hodnoty.

Nákup cez platobné služby

Nakupovať Bitcoin možno už aj cez platobné služby ako Revolut. Keďže ide v princípe o účet, kryptomeny kupujete priamou investíciou zo svojho účtu v Revolute. Je to jednoduché, rýchle a trochu drahé. Stačí, že za svoje peniaze, ktoré máte na účte, zadáte nákup a za pár sekúnd máte eurá v Bitcoinoch. 

Avšak za pohodlie sa platí. Premium užívateľ zaplatí poplatok 0,25 % za nákup a predaj krypta. Ak máte iba štandardné konto Revolut, obchody vás budú stáť 1,5 %. 

Z hľadiska poplatkov ide o drahší spôsob nákupu, avšak nepotrebujete sa nikde registrovať, nič overovať, všetko už máte priamo v účte. Pre porovnanie CoinBase poplatok za zmenu začína na 0,5 % a v Binance začína poplatok na 0,1 %.

Kryptomat

Rýchly, absolútne anonymný, jednoduchý. Áno, tu zvládne kúpiť Bitcoin aj vaša babka. No na druhej strane to bude poriadne drahá a najmenej výhodná záležitosť. Na Slovensku máme 53 kryptomatov a zameniť v nich peniaze za Bitcoin je také jednoduché, ako si vybrať hotovosť z bežného bankomatu. 

Väčšina kryptomatov je obojsmerná, čo znamená, že v nich možno Bitcoin aj predať. Pri nákupe nie je ani nutné mať nainštalovanú mobilnú peňaženku, ani mať prístup k internetu. Automat vám totiž vytlačí papierovú peňaženku, teda účtenku s bitcoinovou adresou, ktorá obsahuje Bitcoin.

Ak budete potrebovať zadať transakciu, jednoducho tieto kódy naskenujete. Ak ústrižok stratíte, prišli ste o Bitcoiny. Preto je lepšie kupovať Bitcoin priamo na vytvorenú peňaženku, ktorú už máte, a jej kód v bitcoinmate naskenujete.

Nevýhodou tejto formy nákupu môže byť predovšetkým nevýhodný kurz a vyššie poplatky. Pri predaji musíte navyše počítať s istým časovým oneskorením, kedy musíte transakciu odoslať a počkať na jej potvrdenie.

iPhone 6 medzi dvomi bitcoin mincami
Zdroj: unsplash.com

KYC proces (Know Your Customer – spoznaj svojho zákazníka)

Bitcoin stavia na svojej anonymite a je pravdou, že v súčasnosti je stále možnosť nakúpiť ho absolútne anonymne. Ide to cez takzvané non KYC burzy alebo zmenárne.

KYC v podstate znamená, že burzy a predajcovia musia zhromažďovať informácie o svojich zákazníkoch, aby regulačne orgány vedeli, kto si dané kryptomeny kupuje a kam ich posiela.

Z analýzy CipherTrace, ktorá sa zamerala na viac ako 800 decentralizovaných, centralizovaných a automatizovaných búrz však vyplýva, že až 56% z nich nariadenia o KYC, ktoré sú súčasťou predpisov proti praniu špinavých peňazí vôbec alebo do značnej miery nedodržiava.

Mnohé peňaženky majú integrovanú službu zmenární, preto krypto za krypto častokrát ide vymieňať aj bez overovania identity. Je ale možné, že ak ide o väčšiu sumu, aj zmenáreň, ktorá to doteraz nevyžadovala, tak si zrazu pýta sken občianskeho alebo aspoň osobné údaje.

Na výmenu bez účtu je možné použiť aj metavyhľadávač Invity. Zadáte, akú kryptomenu za akú chcete zmeniť a vyhľadávač vám ukáže burzy s najlepšími kurzami. Zároveň vám ukazuje politiku KYC.

Proces overovania zahŕňa poskytnutie podkladov pre preukázanie vašej totožnosti vo forme štátneho dokladu s fotografiou a preukázanie vášho bydliska vo forme účtov za služby. Zriekate sa tým anonymity a aj nákup Bitcoinu sa predĺži. Pri anonymnom nákupe nemusíte čakať, až proces overenia prejde schválením na platforme.

Bitcoin minca
Zdroj: unsplash.com

Na čo si dať pozor pri anonymnom nákupe Bitcoinu?

Obľúbenou destináciou mnohých kryptobúrz sú Seychely, ktoré majú nedostatočné normy KYC a dá sa povedať, že pre burzy sú menším rajom. Veď práve anonymita je jedným z aspektov, pre ktoré si Bitcoin získava svojich priaznivcov.

Na anonymnej bitcoinovej burze vo väčšine prípadov stačí zadať e-mail a heslo a môžete okamžite začať obchodovať. Bez KYC môžu užívatelia skryť svoje prihlasovacie údaje, takže žiadne orgány, či už vládne alebo daňové, nebudú môcť vidieť ich investície, zisky a straty.

Ľudia môžu skryť svoje výnosy pred ľuďmi ako sú veritelia, zamestnanci alebo dokonca manželia z rôznych osobných dôvodov. Avšak takéto burzy sú vo všeobecnosti rizikovejšie a je vhodné si dávať pozor, kde si následne Bitcoin uložíte. Skvelou možnosťou je napríklad aj priamo hardvérová peňaženka.

Faktom je, že stále viac ľudí hľadá anonymný nákup a obchodovanie Bitcoinu, zatiaľ čo počet legitímnych miest bez KYC rýchlo klesá. Táto situácia vytvára podhubie pre vznik podvodných firiem, ktoré ponúkajú anonymné obchodné služby, ale nakoniec zmiznú aj s prostriedkami investorov. Tieto podvody sú žiaľ na vzostupe. Keďže neexistuje dohľad úradov a neexistuje skutočný spôsob, ako vypátrať spoločnosť ani peniaze, končí to väčšinou čistou stratou.

Uistite sa preto, že kedykoľvek anonymne nakupujete Bitcoin, spravíte si vlastný prieskum platformy, ktorú používate, a to aj v prípade, že používate P2P platformy. Skontrolujte ich doterajšie výsledky a minimalizujte riziko, že vás niekto podvedie.

Čo je dollar cost averaging pri nakupovaní Bitcoinu?

Ide o obchodnú stratégiu, ako nakupovať Bitcoin a nepopáliť sa na jeho poklesoch. Bitcoin, tak ako všetky kryptomeny, je extrémne volatilným aktívom. Bez ohľadu na to, prostredníctvom akej platformy nakupujete, nevyhnete sa výkyvom na trhu.

Cena Bitcoinu dokáže denne kolísať v dvojciferných hodnotách a počas mesiaca môže ísť o desiatky až stovky percent. Preto ak chcete investovať do Bitcoinu, nikdy neinvestujte príliš veľa peňazí naraz.

Samozrejme výnimkou je situácia, ak plánujete investovať veľký balík peňazí predtým, ako Bitcoin vystrelí smerom nahor. No málokto má vešteckú guľu, a preto je omnoho bezpečnejšia stratégia Dollar-cost averaging (DCA). V preklade to znamená, že investor rozdelí celkovú investovanú sumu medzi pravidelné nákupy cieľového aktíva v snahe znížiť vplyv volatility na celkový nákup.

Ide o priemerovanie ceny, kedy kupujete drahšie, ale aj lacnejšie. Dokážete teda svojimi nákupmi realizovať zisk aj v prípade, že sa cena aktíva ešte len vracia do pôvodnej hodnoty, odkiaľ spadla.

Na takéto obchodovanie sa hodia prakticky všetky platformy okrem bitcoinových bankomatov, keďže pri nich je kurz najviac odlišný od reálnej hodnoty na trhoch, a nikomu by sa nechcelo bežať pri poklesoch k bankomatu.

Peter Mjartan

S finančnými trhmi som sa zoznámil tesne pred začatím svetovej krízy v roku 2007. Moja prvá skúsenosť s investovaním bola zároveň lekciou, ako žiť roky v strate. Po tejto skúsenosti som začal hľadať riešenia ako sa dá budovať majetok efektívnejšie, stabilnejšie a nebyť odkázaný iba na rast trhov a ideálne ekonomické podmienky. Preto ma zlákala aj cesta tradingu a venujem sa mu dodnes. Primárne sa zaujímam o nástroje aktívnej správy majetku, ktoré sú podmienené dobrou diverzifikáciou.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32