Ako zhodnotiť peniaze? Banky nie sú jedinou alternatívou

Slováci patria ku konzervatívnym investorom a preto často v otázke zhodnotenia úspor navštevujú banky. Tie síce ponúkajú riešenie pre opatrných aj odvážnejších klientov, no už nepredstavujú jedinú možnosť, ako zúročiť peniaze.

Banka ako investičná klasika

V bankách hľadáme obvykle prvú pomoc na zhodnotenie voľných prostriedkov. Pre bežného klienta sú tu však možnosti značne okresané. Väčšina bánk ponúka predovšetkým fondy svojich asset manažmentov. S tým často súvisí aj obmedzená možnosť investičných príležitostí do podielových fondov.

Priznáva to aj Dominik Miša z VÚB: „Ponúkame  predovšetkým podielové fondy. Domáce fondy a tiež vybrané zahraničné podielové fondy.“ Ponuka ostatných bánk je podobná, niektoré banky sú odvážnejšie.

„Špecifikom je aranžovanie korporátnych dlhopisov slovenských či regionálnych expandujúcich firiem, ktoré umožňujú klientom investovať do známych projektov s atraktívnym zhodnotením,“ hovorí Milan Janásik z J&T Banky.

Klient sa cez banku dostane vždy len k vybraným investičným možnostiam, zďaleka nie k celému trhu. To môže byť výhoda aj nevýhoda. Výhodou je, že banka za klienta vyberie tie fondy, o ktorých si myslí, že budú ziskové. Disponuje väčším množstvom informácií aj znalostí, no zároveň málokedy vstupuje do rizikovejších operácií.

Banka však pri investíciách na druhej strane nie je žiadnym garantom výnosu alebo zisku. Na rozdiel od bežných účtov a termínovaných vkladov, investície do podielových fondov ani cez banku nie sú kryté Fondom na ochranu vkladov a riskujete rovnako, ako napríklad pri investovaní cez makléra, investičnú skupinu alebo internet.

aktívne investície

Viac príležitostí prichádza s vyššou bonitou

Aj v banke si môžete bežnú investičnú bázu rozšíriť, ak máte dostatok finančných prostriedkov. Väčšina bánk umožňuje začať investovať už od niekoľkých desiatok eur, no ak chcete viac možností, potrebovať budete tisíce.

„Pre klientov privátneho bankovníctva je ponuka produktov širšia. Dôvodom je nielen vstupná výška investície, ale aj odborné znalosti klienta, ktoré musí banka preverovať. Produkty pre bonitnejšiu klientelu v porovnaní s bežnou retailovou ponukou obsahujú obvykle aj investičné certifikáty, korporátne dlhopisy, alternatívne fondy, vybrané komodity a podobne.

„Klienti privátneho bankovníctva majú širšie možnosti pri investíciách do fondov, ale aj pri dealingových produktoch ako sú dlhopisy, akcie, opcie či cudzomenové obchody a podobne. Privátni klienti môžu tiež investovať do drahých kovov. Podmienky pre privátne bankovníctvo sú dohodnuté individuálne,“ predstavuje možnosti Anna Jamborová z ČSOB.

Investičné skupiny sú nastavené na ešte bonitnejších klientov ako banky. Aj preto, že všetkým klientom poskytujú celé portfólio možností a chcú, aby dosiahli čo najvyšší zisk. Výška investície má vplyv na výber investičných produktov a samozrejme aj na efektívnosť investičného portfólia. Niektoré produkty napríklad v podobe špecializovaných hedge fondov, sú k dispozícii až od čiastky milión euro a viac.

Na trhu sú však aj alternatívne formy investovania, ktoré prinášajú zaujímavé možnosti. Napríklad vo forme podielového družstva s možnosťou zapojenia sa do nich aj bez tisícok na účte.

Redakcia Invest Portal

Investportal je spravodajský web zameraný na ekonomické správy, alternatívne investície a zaujímavosti z finančného sveta. Chceme pomáhať ľuďom, ktorí si uvedomujú, že na zabezpečenie svojej finančnej budúcnosti sa oplatí vynaložiť aspoň minimum času a úsilia.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32