Bitcoin zažíva najdlhší rast v histórii. Čo to môže znamenať?

Bitcoin

Rok 2020 priniesol na finančných trhoch niekoľko nečakaných udalostí. Asi najznámejšou je ošiaľ spojený s kryptomenami. Podľa agentúry Bloomber najznámejšia kryptomena Bitcoin počas roka strojnásobila svoju hodnotu. Čo to znamená pre tradera?

Najdlhší rast Bitcoinu

Najznámejšia kryptomena Bitcoin je na ceste k svojmu najdlhšiemu mesačnému rastovému obdobiu za viac ako rok. Bitcoin si pripísal výrazné zisky v októbri, novembri a pokračuje v nich aj v decembri.

To je najdlhšie rastové obdobie meny od polovice roka 2019. „Mám pocit, že sme veľmi blízko vrcholu – mohli by sme ale dosiahnuť 30.000 USD,“ uviedol analytik kryptoburzy Luno Vijay Ayyar.

Milovníci kryptomien však s analytikom nesúhlasia a tvrdia, že nový vrchol je len novým začiatkom a Bitcoin má potenciál rásť až na úroveň cez 100 000 dolárov v najbližších rokoch.

Hodnota môže kolísať

Hodnota Bitcoinu tento rok vďaka pandémii stúpla o zhruba 270 percent. Širší index kryptomena Bloomberg Galaxy Crypto sa zvýšil o 260 percent.

Na druhej strane je nutné pripustiť, že žiadna mena, komobita ani aktívum nemá zaručený na finančných trhoch len rast.  Aj preto názory na Bitcoin nie sú jednotné. Zástancovia Bitcoinu ho považujú za ochranu pred poklesom dolára a rizikom zrýchlenej inflácie kvôli obrovským stimulačným opatreniam. Agentúra Bloomger upozorňuje, že rast stimuluje aj záujem od inštitucionálnych investorov.

Treba však upozorniť že Bitcoin už má za sebou historický divoký rast, ale aj prepady. A v súčasnosti sa nekontrolovateľný rast stáva aj centrom pozornosti regulátorov. To môže prudký rast ceny zastaviť.

bitcoin minca

Nové problémy kryptomien

Komisia pre cenné papiere a burzy minulý týždeň obvinila firmu Ripple Labs a jej najvyšších predstaviteľov z poskytovania zavádzajúcich informácií investorom v súvislosti s kryptomenou ripple (XRP).

Firma plánuje napadnúť obvinenia na súde, vývoj však potvrdzuje vyhliadky prísnejšej kontroly nad digitálnym majetkom. Aj kvôli vývoju okolo XRP sa  investori presúvajú k Bitcoinu a ďalším digitálnym minciam. Čo to znamená? Že svet kryptomien je nejasný, často spojený aj s nekalými praktikami.

Preto je vhodné staviť na kvalitné a overené kryptomeny. Aj nové môžu byť zdrojom vysokého zhodnotenia, ale riziko straty je podstatne vyššie.

Redakcia Invest Portal

Investportal je spravodajský web zameraný na ekonomické správy, alternatívne investície a zaujímavosti z finančného sveta. Chceme pomáhať ľuďom, ktorí si uvedomujú, že na zabezpečenie svojej finančnej budúcnosti sa oplatí vynaložiť aspoň minimum času a úsilia.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32