Covid-19 na trhoch. Zisk vyše 20 % nie je rarita. Už ste zarobili?

Koronavírus bol témou roka 2020 a  bude mať razantné slovo aj v tomto roku. Mnohých investorov pripravil o niekoľkoročné zhodnotenia, iní majú dôvod na úsmev. Popri gigantoch, ktorí ponúkli ako odpoveď na Covid-19 vakcínu, sa do popredia stále viac dostávajú aj spoločnosti vyvíjajúce účinný liek.

Investície, ktoré sa oplatia

Je to príbeh o konci jednej éry. Pasívne vyčkávanie na príležitosti je minulosťou. Pre aktívnych investorov, ktorí už v začiatku odhadli, že farmaceutický biznis bude liekom na pandémiu na trhoch, to bol rok príležitostí. Staviť na správneho koňa znamenalo spraviť dvojciferné zhodnotenie.

Medzi hviezdy covid krízy sa zaradila spoločnosť Eli Lilly, ktorá na sklonku roka začala predaj lieku bamlanivimab proti Covid-19 v hodnote 871 dolárov.

Firma vďaka tomu začala naberať výrazne na hodnote. pretože jej produkt je vopred odsúdený na úspech a predaj.  Americká vláda sa už zaviazala k nákupu celkom 1,45 milióna dávok.

Vývoj kurzu akcií:

Zdroj: Fio banka

Farmaceutické firmy je potrebné vyberať opatrne

Eli Lilly uzavrela jeden z najlepších rokov v histórii.  „Rast tržieb za nové lieky a počiatočné predaje protilátky na Covid-19 priniesli robustný rast marže a solídny rast ziskov,“ uviedol vo výsledkoch David A. Ricks, CEO spoločnosti.

V roku 2021 spoločnosť očakáva očistený zisk na akciu medzi 7,75 až 8,40 USD, pričom odhady analytikov agentúry Bloomberg dosiahli konsenzus 8,19 USD. Akcie spoločnosti Eli Lilly si polepšili za minulý rok o 24 %.

Mať Eli Lilly v portfóliu predstavovalo zlaté vajce. Na druhej strane aj farmaceutické firmy je potrebné naberať do portfólia kontrolovane. Úspešný liek alebo vakcína poženú akcie do výšin, no nespoľahlivosť lieku, či nežiaduce účinky, ktoré by zastavili vakcínu a liek môžu zaváňať drakonickým prepadom. Aj pri farmaceutických firmách teda platí, že diverzifikácia, aktívny prístup a hľadanie príležitostí budú najlepším receptom na zhodnotenie v poscovidovom období.

Redakcia Invest Portal

Investportal je spravodajský web zameraný na ekonomické správy, alternatívne investície a zaujímavosti z finančného sveta. Chceme pomáhať ľuďom, ktorí si uvedomujú, že na zabezpečenie svojej finančnej budúcnosti sa oplatí vynaložiť aspoň minimum času a úsilia.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32