Elon Musk postaví robota. Zaplatí Mastercard 14 miliárd? FED začína uťahovať opasok

elon musk stavia robota

Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla oznámil, že firma sa chystá vyrobiť humanoidného robota s názvom Tesla Bot. Mastercard má problém. Londýnsky súd dal zelenú najväčšej hromadnej žalobe v britskej histórií. Guvernéri FEDu v posledných týždňoch nenápadne naznačovali, že sa blíži začiatok konca nákupu dlhopisov centrálnou bankou.

Elon Musk chce postaviť robota

Generálny riaditeľ automobilky Tesla, Elon Musk, uviedol, že spoločnosť sa chystá vyrobiť humanoidného robota s pomenovaním Tesla Bot. Prehlásil to počas dňa venovaného umelej inteligencií, ktorý usporiadala spoločnosť v Kalifornii. Cieľom tejto akcie bolo nájsť talenty v danej oblasti. Vo svojom prejave uviedol:

“Už teraz je Tesla najväčšia svetová robotická spoločnosť, pretože naše autá sú prakticky polo roboty na kolesách. Preto nám dáva zmysel postaviť humanoidného robota a bude vyzerať približne takto.” Vzápätí ukázal na herca v obleku, ktorý sa objavil na javisku.

zdroj: forbes.com

Musk často hovorí o odvážnych plánoch do budúcnosti, aby povzbudil investorov a priaznivcov automobilky. Možno je to iba jeden z jeho ďalších nápadov, ktorý sa nakoniec nezrealizuje. V posledných rokoch sme sa o tom mohli presvedčiť už niekoľkokrát.

V roku 2016 predstavil produkt Solar Roof. Ukázalo sa, že to bol iba koncept bez reálneho využitia. Na akcií “Deň autonómie” v roku 2019 uviedol, že v roku 2020 bude po Zemi jazdiť milión robotaxíkov. Žiadne robotaxíky ale po Zemi nejazdia.

Pokiaľ bude humanoidný robot fungovať, mal by byť schopný vykonávať jednoduché pracovné, nebezpečné aj opakujúce sa nudné úlohy.

Robot by mal mať kódové označenie Optimus a pri jeho výrobe by mali byť použité rovnaké čipy a senzory, aké sa používajú pri výrobe automobilov Tesla. Bude vysoký 180 cm a namiesto hlavy bude mať monitor. Zároveň zažartoval, že robot bude navrhnutý tak, aby ho mohli ľudia v prípade potreby premôcť, alebo pred ním újsť.

Facka pre Mastercard za 14 miliárd?

Londýnsky súd dal zelenú najväčšej hromadnej žalobe v britskej histórií. V hre je 46 miliónov klientov, ktorých zastupuje v hromadnej žalobe bývalý finančný ombudsman Walter Merricks. Žalobu podal na kartovú spoločnosť Mastercard, údajne za prehnané účtovanie poplatkov. Pre každého klienta požaduje odškodné približne 300 libier. Celková suma odškodného by sa vyšplhala na takmer 14 miliárd libier.

Tento spor sa začal prvýkrát riešiť pred piatimi rokmi a vyzerá to tak, že teraz môže dôjsť k súdnemu procesu. Odvolávací súd už žalobu raz zamietol, ale naspäť do hry ju vrátilo rozhodnutie najvyššieho súdu v minulom roku.

Walter Merricks vo svojom vyhlásení tvrdí, že spoločnosť Mastercard porušila európske pravidlá hospodárskej súťaže tým, že v minulosti účtovala obchodníkom poplatky za príjímanie platieb kartou. Tí ich v podobe vyšších cien potom prenášali na zákazníkov. 

Jeho žaloba sa podľa The Financial times opiera o rozhodnutie Európskej komisie z roku 2007, ktoré hovorí, že účtovanie poplatkov je v rozpore s európskymi protimonopólnymi pravidlami.

Mastercard
zdroj: pixabay.com

Merricks firmu žaluje v mene všetkých britov starších ako 16 rokov, ktorí v rokoch 1992 až 2008 platili za tovar a služby práve kartami spoločnosti Mastercard.

Podľa hovorcu spoločnosti Mastercard sú obvinenia falošné a vykonštruované pod zámienkou dosiahnutia vysokého zisku pre zastupujúceho právnika. Spoločnosť Mastercard je presvedčená, že po preskúmaní kľúčových informácií sa stane žaloba opäť bezpredmetnou.

FED začína uťahovať opasok

Akcie minulý týždeň v stredu po zverejnení zápisu FEDu klesli. Dow Jones index klesol o 1,1% a S&P500 zaznamenal rovnaký pokles. Nasdaq Composite klesol o 0,9%.

Guvernéri FEDu v posledných týždňoch nenápadne naznačovali, že sa blíži začiatok konca veľkých nákupov dlhopisov v réžií centrálnej banky. Zverejnený zápis iba potvrdil, že uťahovanie opaskov je na dosah. Väčšina účastníkov sa zhodla na tom, že by bolo vhodné znížiť v nasledujúcom roku tempo nákupov.

Po vydaní správy zaznamenalo v indexe S&P500 pokles až 83% akcií. Táto dynamika často odráža obavy z toho, ako sa bude trh chovať bez podpory FEDu. Dlhopisový trh reagoval miernejšie a výnosy desaťročných dlhopisov uzavreli na úrovni 1,27%. Dvojročné dlhopisové výnosy uzavreli na 0,21%.

zdroj: thecryptonomist.com

Teraz je iba otázkou času, kedy sa začne s obmedzením nákupov, nechal sa počuť Dave Wagner, portfólio manažér a analytik spoločnosti Aptus Capital Advisors. “Nemyslím si, že by sme sa dozvedeli niečo nové,” povedal Tom Graff, vedúci oddelenia pevných výnosov v spoločnosti Brown Advisory. Ešte dodal, že konsenzus ohľadom zvýšenia krátkodobých úrokových sadzieb v roku 2022 alebo 2023 sa nezmenil.

Peter Mjartan

S finančnými trhmi som sa zoznámil tesne pred začatím svetovej krízy v roku 2007. Moja prvá skúsenosť s investovaním bola zároveň lekciou, ako žiť roky v strate. Po tejto skúsenosti som začal hľadať riešenia ako sa dá budovať majetok efektívnejšie, stabilnejšie a nebyť odkázaný iba na rast trhov a ideálne ekonomické podmienky. Preto ma zlákala aj cesta tradingu a venujem sa mu dodnes. Primárne sa zaujímam o nástroje aktívnej správy majetku, ktoré sú podmienené dobrou diverzifikáciou.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32