Európu ohrozuje nedostatok horčíka. TSMC stavia obriu továreň na čipy. Tesla ukončila tretí kvartál úspešne

tsmc sstavia továreň na čipy

Európa rokuje s Čínou. Hlavnou témou je nedostatok horčíka. Očakáva sa, že jeho zásoby sa vyčerpajú do konca novembra. Najväčší výrobca čipov na svete, spoločnosť TSMC stavia obriu továreň v Arizone. Tesla prekvapila výsledkami za tretí kvartál. Akcie stúpli o viac ako tri percentá.

Európu ohrozuje nedostatok horčíka 

Po nedostatku čipov sužuje Európu problém s horčíkom a ďalšiu facku môže schytať nielen automobilový priemysel. Európa čelí jeho vážnemu nedostatku a očakáva sa, že ak sa situácia nevyrieši, zásoby suroviny sa vyčerpajú do konca novembra. Priemyselné skupiny už varovali pred možnými odstávkami závodov. Tento krok by mohol mať negatívny dopad na milióny pracovných miest po celej Európe.

Komisia sa obrátila na čínskych partnerov, aby vyriešili situáciu čo najskôr. Závislosť Európy na tejto surovine je obrovská. Čína svojimi dodávkami zásobuje približne 95% európskeho trhu. Správa priemyselných skupín uvádza, že v septembri ale zásoby „vyschli.“

Ak tento problém zotrvá, pravdepodobne to ohrozí tisícky podnikov, ich dodávateľské reťazce a zároveň milióny pracovných miest.

Podľa aktuálnej situácie sa očakáva, že zásoby horčíka sa úplne vyčerpajú do konca novembra.

Dôvodom obmedzenej produkcie kovov v Číne je zvýšená spotreba energií. Cena horčíka sa v Číne za uplynulý rok postupne viac ako zdvojnásobila. Jeho hodnota sa pohybuje na úrovni 4,700 dolárov za tonu.

nedostatok horčíka
zdroj: mining.com

V Európe sa prestal horčík vyrábať od roku 2000. Dôvodom boli nízke ceny importu z Číny, ktoré podliezali náklady na jeho celkovú výrobu. Eurometaux (Európske priemyselné združenie) dodal, že opätovná obnova výroby sa stane predmetom ďalšieho skúmania.

TSMC stavia obriu továreň na čipy

Po tom, čo začiatkom roka taiwanská spoločnosť na výrobu čipov TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) oznámila, že sa chystá postaviť gigantickú továreň na výrobu čipov, jej akcie výrazne stúpli. Začiatok výstavby bol naplánovaný ešte v roku 2021 a plány sa plnia. Konštrukčné práce prebiehajú a vyzerá to tak, že spoločnosť zastrešujúca výrobu čipov dokáže v najbližších rokoch viac uspokojiť dopyt trhu.

Spoločnosť sa chystá v priebehu nasledujúcich troch rokov investovať viac ako 100 miliárd dolárov do navýšenia výrobných kapacít produkcie.

Továreň na výrobu čipov veľkosti 5 nm vyrastá neďaleko Phoenixu a očakávané spustenie výroby je naplánované najneskôr do roku 2024. Výrobná kapacita sa odhaduje na približne 20 tisíc waferov (kremíkové plátky, na ktorých sa “pestujú” čipy) mesačne.

To bude predstavovať približne štvrť milióna waferov ročne. Takýto objem znamená asi desatinu celkovej výrobnej kapacity spoločnosti TSMC. Investícia na výstavbu závodu by mala dosiahnuť približne 12 miliárd dolárov.

Spoločnosť je presvedčená, že investícia je potrebná, pretože hlad po čipoch neustále rastie. Čipy nachádzajú uplatnenie nie len v automobilovom priemysle, ale aj v širokom segmente elektroniky, kde sa nachádzajú riadiace jednotky.

Medzi významných odberateľov čipov od TSMC patria aj spoločnosť Apple, alebo výrobcovia stíhačiek F-35.

zdroj: abc15.com

Taiwanská spoločnosť zásobuje svetový trh asi jednou štvrtinou všetkých čipov a patrí medzi 10 najhodnotnejších firiem sveta. Jej trhová hodnota sa pohybuje niekde na úrovni 560 miliárd dolárov.

Tesla ukončila tretí kvartál úspešne

Akcie spoločnosti, ktorá vyrába elektrické autá, vzrástli za tretí kvartál o tri percentá. Automobilka dosiahla tržby aj zisk za toto obdobie vyššie ako spoločnosť očakávala. K lepším výsledkom jej pomohla vôbec najvyššia kvartálna produkcia elektromobilov v histórií. Tento rok dodala na trh už viac ako 627 tisíc vozidiel.

Najhodnotnejšia americká automobilka histórie oznámila, že za obdobie medzi júlom a septembrom utŕžila 1,86 miliardy dolárov. Analytická spoločnosť Refinitiv predpokladala výsledok horší o 130 miliónov dolárov.

Nad očakávania sa vyvíjali aj ceny akcií spoločnosti. Zatiaľ čo analytici predpokladali zisk na akciu vo výške 1,59 dolára, skutočnosť bola ešte o 30 centov lepšia

Za posledný kvartál spoločnosť doručila zákazníkom 241 300 vozidiel, čo je najviac za štvrťroka v histórií. Už teraz v priebehu roka dodali na trh o 127 000 vozidiel viac, ako v priebehu minulého roka. Najviac sa predával model Y a model 3.

zdroj: pixabay.com

Investori na dobré správy ihneď reagovali. Akcie Tesly v priebehu štvrtkového obchodovania poskočili o 3,26 percenta a trhová hodnota automobilky sa prehupla cez 885 miliárd dolárov. Tesla za uplynulý mesiac zhodnotila o 20 percent a jej medziročný nárast predstavuje takmer 110 percent.

Peter Mjartan

S finančnými trhmi som sa zoznámil tesne pred začatím svetovej krízy v roku 2007. Moja prvá skúsenosť s investovaním bola zároveň lekciou, ako žiť roky v strate. Po tejto skúsenosti som začal hľadať riešenia ako sa dá budovať majetok efektívnejšie, stabilnejšie a nebyť odkázaný iba na rast trhov a ideálne ekonomické podmienky. Preto ma zlákala aj cesta tradingu a venujem sa mu dodnes. Primárne sa zaujímam o nástroje aktívnej správy majetku, ktoré sú podmienené dobrou diverzifikáciou.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32