Ferrari F40 ako alternatívna investícia? Prečo nie. Soros kupuje kryptomeny. USA dlhujú viac o 480 miliárd

ferrari f40

Fanúšikovia rýchlych áut zbystrite pozornosť. Krásne Ferrari F40 našlo po dražbe nového majiteľa. Aj takto môže vyzerať vrchol alternatívneho investovania. George Soros vyberá zisky z akcií a časť kapitálu presúva do kryptomien. Senát USA schválil zvýšenie dlhového stropu o 480 miliárd dolárov.

Ferrari F40 ako alternatívna investícia? Prečo nie

Túto krásnu beštiu prvýkrát predstavili v roku 1988 na oslavu výročia založenia spoločnosti Ferrari. Bola prvým sériovo vyrábaným autom, ktoré dosiahlo maximálku cez 320 km/h a zároveň posledným, na výrobu ktorého osobne dohliadal zakladateľ spoločnost, Enzo Ferrari.

V rokoch 1987 až 1992 sa vyrobilo 1 315 áut a predpokladá sa, že z celkového počtu ich “brázdi cesty už len 1 000 kusov. 84% z nich bolo obdarených červenou farbou “Rosso,” osem kúskov dostalo žltý kabát a iba dve boli čierne.

V továrenskom prevedení stálo toto Ferrari v tej dobe 399 150 dolárov. Po úprave a započítaní inflácie by to bolo dnešných 961 217 dolárov.

Nemenovaný belgický majiteľ si takýto kúsok v roku 1989 zadovážil. Je až neuveriteľné, koľko kilometrov má jeho športová raketa v dnešnej dobe nájazd. 

1789 km!

Doslova neskutočne nízky počet kilometrov, za ktoré by vám nejeden zberateľ odtrhol aj ruku. Po troch rokoch jazdenia medzi 1989 až 1992 mal majiteľ s autom zrejme iné plány a povedal si, že stačilo. Voz umiestnil do skladu s riadenou teplotou a nechal ho “zreť” ďalších 29 rokov. Včera, 10 oktobrá 2021 sa auto s číslom podvozku ZFFGJ34B000083620 objavilo v aukčnej sieni spoločnosti Bonhams.

zdroj: bonhams.com

Očakávaná kúpna cena sa pohybovala medzi 1,2 až 1,7 milióna dolárov. Pre predstavu, v júli sa ďalšie Ferrari F40 v modrej farbe a nájazdom 25 000 km predalo za 1,4 milióna dolárov. Takže všetci by očakávali, že tento kúsok sa predá za vyššiu cenu. A tak sa aj stalo! Záujemca bol ochotný zaplatiť až 2,5 milióna. Stále to bude pre nového majiteľa zaujimavou investíciou, ktorá sa mu v čase skvelo zhodnotí. Ferrari je Ferrari a toto je proste jedno z tých absolútnych klasík.

Soros kupuje kryptomeny

Dawn Fitzpatrick, manažérka hedžových fondov, výkonná riaditeľka a investičná riaditeľka v spoločnosti Soros Fund Management pre agentúru Bloomberg v rozhovore s Erikom Shatzkerom povedala: “ Uprostred otrasov na trhoch spôsobenými pandémiou Covid-19 som poslala do trhov pracovať 5 miliárd dolárov a neskôr akcie opäť predávala. To mi umožnilo obnoviť peňažnú rezervu firmy a keby dnes nastala ďalšia kríza, opäť by firma mohla zainvestovať 5 miliárd v relatívne krátkom čase.

Po eskalácií sporu medzi Sorosom a Pekingom sa firma striktne vyhýba investíciam v Číne. Fitzpatrick dodala, že investori by mali byť vážne opatrní, pokiaľ sa jedná o investovanie do čínskych akcií listovaných na amerických burzách.

George Soros kritizoval politiku prezidenta Si Ťin-pchinga aj minulý mesiac v článku pre Wall Street Journal a uviedol, že: “naliať miliardu do Číny by bola tragická chyba.”

Zdá sa, že Soros ale zmenil postoj ku kryptomenám, ktoré spolu aj s ďalším invesičným mágom Warrenom Buffetom ostro kritizovali. Soros Fund Management je najnovšie hedgovým fondom, ktorý vstúpil na kryptomenový trh a zaujal tak miesto popri fonde Steva Cohena, Point 72 a fonde Dana Loeba s názvom Third Point.

zdroj: news.bitcoin.com

Fitzpatrick na margo toho povedala, “vlastníme nejaké mince, ale nie veľa. Mince sú totiž menej zaujimavé ako využitie DeFi a technológie samotnej.” V rozhovore ďalej dodala, že kryptomeny sa stali mainstreamom a v Sorosovom portfóliu sa nachádza “nejaký ten“ bitcoin.

USA dlhujú viac o 480 miliárd

Americký senát vo štvrtok schválil navýšenie dlhového stropu o 480 miliárd dolárov (približne 415 miliárd eur) a to do 3. decembra, informovala agentúra AFP. Návrh o navýšení dlhu podporilo všetkých 50 senátorov z radov demokratov. 48 republikánov bolo proti a dvaja sa zdržali hlasovania. 

Podľa očakávaní agentúri AFP Snemovňa reprezentantov schváli návrh tiež a ten sa čoskoro objaví na stole prezidenta Bidena. Pre USA to znamená odvrátenie, alebo iba oddialenie hrozby vážnych ekonomických problémov. Pokus o zvýšenie dlhového stropu až do konca budúceho roka demokratmi neprešiel a republikáni ho zablokovali.

Peter Mjartan

S finančnými trhmi som sa zoznámil tesne pred začatím svetovej krízy v roku 2007. Moja prvá skúsenosť s investovaním bola zároveň lekciou, ako žiť roky v strate. Po tejto skúsenosti som začal hľadať riešenia ako sa dá budovať majetok efektívnejšie, stabilnejšie a nebyť odkázaný iba na rast trhov a ideálne ekonomické podmienky. Preto ma zlákala aj cesta tradingu a venujem sa mu dodnes. Primárne sa zaujímam o nástroje aktívnej správy majetku, ktoré sú podmienené dobrou diverzifikáciou.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32