Investícia do striebra: Oplatí sa v roku 2021? [Návod]

strieborné mince

Aj napriek tomu, že je investícia do striebra pomerne obľúbená, nehovorí sa o nej často. Mnohí vkladajú svoje peniaze najmä do zlata, prípadne do iných komodít, ako je ropa. Práve preto je na mieste otázka, či sa takéto investovanie v roku 2021 ešte oplatí a či dokáže priniesť viac ako len zopár desiatok eur. Ako je na tom striebro v súčasnosti?

strieborná tehla
zdroj: Unsplash.com

Investícia do striebra – prečo tak urobiť?

Striebro patrí so zlatom a platinou do kategórie drahších a luxusnejších kovov. Ide o investičný nástroj a vzácnu komoditu. Investuje sa do nej už roky, pretože je uchovávateľom hodnoty. Znamená to, že jeho hodnota by sa nemala nijakým spôsobom meniť, a to ani v prípade horšej finančnej situácie alebo krízy.

Samozrejme, funkcia uchovávania hodnoty nie je jedinou výhodou. Okrem nej má tiež široké využitie v šperkárskom priemysle. Využíva sa aj v iných oblastiach, kde zastáva úlohu kľúčového materiálu. Tieto fakty majú tiež vplyv na jeho cenu.

Investičné striebro nie je žiadnou novinkou. O hodnote tohto kovu vedeli už naši predkovia, ktorí ho využívali na platenie. Vyššie vrstvy ho neskôr začali aj nosiť. Nazývalo sa to „the poor man’s gold”, čiže zlato obyčajného (chudobného) ľudu.

Drahé kovy sú pre investorov dôležité najmä v časoch neistoty. Práve vtedy sú oveľa cennejšie a ich cena sa dokáže zdvojnásobiť. Kým zlato je klasikou, striebro je druhou možnosťou, na ktorú sa môžete obrátiť. Má takmer rovnaké vlastnosti a odlišná nie je ani jeho cena.

Pri investovaní do striebra je ale dôležité myslieť na to, že má vysokú volatilitu, čo znamená, že jeho cena príliš kolíše. Nárasty sú oveľa vyššie ako pri zlate. To isté následne platí pri jeho poklesoch. Keď sa rozhodnete, že bude vašou komoditou, kde vložíte peniaze, nezabúdajte na jeho nevýhody. Vyhnete sa tak tomu, že prídete o stovky až tisícky eur.

Vedeli ste, že …

… až 85 % striebra sa využíva v priemysle? Na investovanie pripadá len približne 15 % z celkového objemu.

Investícia do striebra a jeho cena

Cena striebra je ovplyvnená niekoľkými faktormi. Keď ich budete poznať, zistíte, čomu sa vyhnúť a kedy môže nastať pokles.

Súčasná ekonomická situácia

Najväčším faktorom ovplyvňujúcím investíciu do striebra a jeho cenu je ekonomická situácia. Keď sa ekonomike darí, ceny príliš nekolíšu. Ľudia investujú do rôznych komodít a dopyt po kove nie je zvýšený, Akonáhle ale na trh príde strach, pretože sa v ekonomike niečo udialo, cena rastie.

Pri krízach, vysokej inflácií a ďalších problémoch sa ľudia utiekajú ku kovom, ktorým veria a očakávajú od nich, že ochránia ich finančné prostriedky.

strieborné investičné mince
zdroj: Unsplash.com

Dopyt priemyslu

V praxi to funguje jednoducho. Zvýšený dopyt po striebre zvyšuje jeho cenu. Nedostatočný, čiže znížený dopyt, ju zas znižuje. Dobrou správou je, že striebro má široké využitie v rôznych oblastiach priemyslu. Má skvelé vlastnosti ako vodivosť, čo z neho robí nezastupiteľnú nerastnú surovinu.

Vo veľkom množstve sa využíva v automobilovom, zdravotníckom i elektronickom priemysle. Je preto len málo pravdepodobné, že by ju priemyselné spoločnosti nepotrebovali.

Ponuka

Zásoby striebra sú obmedzené. Keď sa minie, viac ho nebude. Na celkovú cenu má preto vplyv aj ponuka. Ak je striebra dostatok, cena je bežná, niekedy aj klesá. Drastické výkyvy sa ale neočakávajú. Na druhej strane, keď je striebra nedostatok a hrozí výpadok, jeho hodnota sa zvyšuje.

Inverzná korelácia

Striebro má priamy vzťah s dolárom. To je dôvod, prečo jeho cena klesá, keď sa zvyšuje hodnota dolára. Naopak, keď hodnota dolára ide dole, cena striebra sa zvyšuje.

Počas investovania do striebra sledujte všetky štyri faktory. Podľa nich zistíte a budete vedieť predpovedať, ako sa kovu bude dariť.

Je investícia do striebra výhodná?

To, či je investícia do striebra výhodná alebo nie, sa odvíja od vašich investičných cieľov. Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že je výhodná a má niekoľko benefitov. K hlavným patria:

V porovnaní so zlatom je cena nižšia

Keď nechcete investovať stovky až tisícky eur, namiesto zlata si vyberte striebro. Je lacnejšie a dostupnejšie. Aj napriek tomu sa vám ale stále podarí niečo na ňom zarobiť. Je tiež uchovávateľom hodnoty, takže sa vám zíde v čase krízy a neistoty.

Diverzifikácia portfólia

Investovanie sa spája s niekoľkými rizikami. Ak nechcete prísť o svoje peniaze, je dôležité, aby ste portfólio diverzifikovali. V praxi to znamená, že investujete do viacerých komodít a sfér.

Napríklad: Okrem akcií zainvestujete aj do podielových fondov a striebra.

Striebro je skvelým oživením vášho portfólia. Investovanie doň je jednoduché a poskytne vám určitú stabilitu.

Rada odborníka

Nezabúdajte, investovaním nič nekončí. O svoje investície sa musíte pravidelne starať. Sledujte ekonomickú situáciu, a to, ako sa striebru darí. Ak by bolo informácií príliš veľa, poraďte sa s odborníkom, prípadne využite doplnkové služby brokera, ako kurzy alebo zaujímavé články.

Riziká investície do striebra

Pri investovaní do striebra sa netreba pozerať len na výhody, ale aj nevýhody. Keď budete vedieť o všetkých rizikách, vyhnete sa im.

Vyššia neistota

Striebro je vysoko volatilné. Jeho cena sa pravidelne mení v závislosti od ponuky, dopytu, dolára aj ekonomickej situácie. Riziko investovania je v porovnaní so zlatom vyššie. Na druhej strane, keď prečkáte zlé obdobie, môžete zarobiť desiatky až stovky eur.

Vyššie transakčné poplatky

Pri investovaní do zlata očakávajte vyššie transakčné poplatky, ktoré sú vo výške približne 5 – 10 %. Rovnako to však platí aj pri striebre. Poplatky sú bežnou súčasťou investovania. Niekedy sú vyššie, inokedy nižšie.

Investícia do striebra – ako na to?

Investícia do striebra je dobrá, no musíte vedieť, ako správne na to. Na začiatok si vyberáte formu:

  • investičné strieborné mince a tehličky – striebro a strieborné investičné mince fyzicky vlastníte a máte uložené napríklad v banke. Nevýhodou sú poplatky za uschovanie kovu a následne jeho spracovanie, napríklad, keď si budete chcieť z tehličiek urobiť retiazku. Plus, tehličky sa horšie predávajú, ak by ste sa ich chceli zbaviť.
  • investičné striebro – zlatou strednou cestou je investičné striebro. Funguje tak, že ho nemáte doma vo fyzickej podobe, ale je v banke alebo niekde inde. Vtedy vám odpadá práca s jeho uschovaním a následnými poplatkami.
  • papierové striebro – v rámci tejto investície nakúpite fondy a akcie spoločností, ktoré robia so striebrom, napríklad ho ťažia alebo spracúvajú. V takomto prípade vlastníte papierový kontrakt, preto sa striebro nazýva papierové.
strieborné mince
zdroj: Unsplash.com

Kde kúpiť investičné striebro?

Rozhodli ste sa, že do striebra nakoniec zainvestujete? Otázkou je, kde ho kúpiť. Riešením sú kvalitní a dobrí brokeri. Ide o spoločnosti, prostredníctvom ktorých môžete investovať. Stačí si založiť účet, previesť peniaze a vybrať si komoditu, kam financie vložíte.

Investícia do striebra – áno alebo nie?

To, či sa rozhodnete investovať do striebra, je čisto na vás. Dôležité ale je, aby ste poznali všetky pozitívne aj negatívne stránky tohto kovu. Len tak budete vedieť, čo od investície očakávať a aké výsledky vám môže priniesť. Vo všeobecnosti sa ale dá tvrdiť, že striebro je silná investícia. Môže vám skvelo obohatiť vaše investičné portfólio.

 

 

Martin Bittara

Vyštudoval som financie na University College Dublin a ako konzultant pomáhal založiť banku. Po príchode na Slovensko som sa podieľal na vybudovaní jedného z najväčších finančných brokerov. V súčasnosti spravujem peniaze a majetok v investičnom fonde pre privátnych investorov. Ako dlhoročný investor a trader som založil Investportal. Miesto, kde sa dozviete o aktívne riadených portfóliách, tradingu, alternatívnom investovaní aby ste naplno využili svoj investičný potenciál.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32