Mladíci zarobili tisíce vďaka sociálnej sieti. Tajomstvom bol short selling

Short selling

Akciové trhy majú stále čo robiť so zvládaním pandémie. Aktívni investori však dokážu svoj majetok zhodnotiť o stovky percent. Receptom nie je čakať na rast trhov, ale na ňom participovať.

Pád trhov ako príležitosť zarobiť

Americký predajca videohier a elektroniky Gamestop bol ešte pred pár mesiacmi firmou odsúdenou k zániku. Musel natrvalo zavrieť stovky svojich predajní a cena akcií sa pohybovala okolo 4 dolárov. Spoločnosť bola dlhodobo v strate a veriteľom dlží takmer pol miliardy. Mladí investori našli vo firme unikátnu príležitosť zhodnotiť svoj kapitál. Použili na to sociálne siete a spravili z firmy burzového skokana.

Ako vyzerá short selling v praxi?

Cenu akcií dokázali za posledný týždeň zdvojnásobiť amatérski investori, ktorí sa dohodli na populárnom internetovom fóre Wallstreetbets, na sociálnej sieti Reddit, že vzájomným povzbudzovaním a vychvaľovaním odstavia z trhu short sellellerov, ktorí vo veľkom špekulovali na pokles cien akcií.

V auguste začali niektorí investori z ničoho nič vychvaľovať práve akcie GameStop a členovia fóra sa pustili do nakupovania. Spoločnosť sa stala primárnym cieľom investorov, ktorí na burze špekulujú na pokles ceny. Metóda označovaná ako short selling spočíva v tom, že si investor akcie požičia, okamžite ich predá a následne, až ich cena klesne, je nakúpi späť. A tým pádom vytvára zisk.

short selling
Zdroj: Google

Pokiaľ je takých investorov príliš veľa a má dôjsť k hromadnému nakupovanie akcií kvôli vráteniu, hrozí, že na trhu ich nebude dostatok. A práve na to vsadili investori z Reddit.

Jedným z popredných ťahúňov tohto úsilia bol používateľ s prezývkou DeepFuckingValue, ktorý na Reddit už pred rokom uviedol, že nakúpil akcie GameStop za viac ako 50 tisíc dolárov. V čase nákupu stála jedna akcia 4 doláre, dnes sa vyštverala na 76 dolárov.

Zarobili všetci

Niektorí analytici starého myslenia sa domnievajú, že išlo o čistú  špekuláciu. Pravda je však taká, že zarobili ako investori, tak aj firma. Pozitívny vplyv malo aj vymenovanie nového člena správnej rady spoločnosti Gamestop Ryana Cohena, ktorý verí, že dokáže upadajúcu firmu opäť naštartovať.

Je možné, že akcie vyhnané do výšin vďaka špekulácií zachránia firmu a bude naďalej rozvíjať. Pretože herný priemysel má jasné budúcnosť aj v kríze. Mnohí investori, ktorí predali svoje akcie so ziskom krásne zarobili, a ďalší pomohli oživiť firmu, čo môže v konečnom dôsledku priniesť ďalší rast ceny akcií.

Redakcia Invest Portal

Investportal je spravodajský web zameraný na ekonomické správy, alternatívne investície a zaujímavosti z finančného sveta. Chceme pomáhať ľuďom, ktorí si uvedomujú, že na zabezpečenie svojej finančnej budúcnosti sa oplatí vynaložiť aspoň minimum času a úsilia.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32