Nasdaq Composite dobyl nové ATH. Finančné špičky majú jasno. Čínski regulátori trestali

Nasdaq Composite

V piatok padali rekordy. Americký technologický index Nasdaq Composite uzavrel na novom maxime. Miliardár a kráľ hedžových fondov Ray Dalio tvrdí, že nás čaká bieda a turbulencie. CEO Goldman Sachs, David Solomon sa zase vyjadril, že takéto obdobia chamtivosti nemajú dlhé trvanie. Čínski regulátori potrestali spoločnosti Alibaba a Tencent Holdings a zdvihli varovný prst, aby nezneužívali svoje silné postavenie na trhu.

Nasdaq dobyl nové ATH

Index Nasdaq odmietol nasledovať väčšinu amerických indexov, ktoré uzavreli minulý týždeň nižšie ako sú ich maximá. Vybral sa svojou cestou a pokoril rekord nového ATH (all time high), keď si po celotýždňovom raste v piatok pripísal 0,4 percenta a uzavrel nad hranicou 16,000 bodov.

zdroj: tradingview.com

Darilo sa aj spoločnostiam, ktoré priamo ponúkajú tovary a služby. Tesla sa vyšvihla o 3,7 percenta a výrobcovia topánok a oblečenia zo spoločnosti Nike si pripísali nárast o 2,1 percenta.

V rastovom trende boli aj farmaceutické spoločnosti a Moderna si prilepšila o 4,9 percenta.

Na opačnej strane mince sa ocitli hlavne finančné a energetické firmy. Akcie firmy Exxon Mobil oslabili o 4,6 percenta po tom, čo zlacnela americká ľahká ropa o 3,7 percenta. 

Obavy zo zhoršovania pandemickej situácie zasiahli Dow Jones Industrial Average, ktorý oslaboval štyri z piatich dní po sebe. Podobne bol na tom minulý týždeň aj S&P500 index. V piatok si pohoršil o 0,1 percenta a uzavrel na 4 697,96 bodoch. 

Napriek miernym poklesom niektorých indexov vládne na trhoch pozitívna nálada. Tá je podporená pokračujúcou uvoľnenou menovou politikou v USA a od FEDu tiež ešte neprichádzajú signály, že by sa chystali zvyšovať úrokové sadzby.

Finančné špičky majú jasno

Cez čierne okuliare sa na trhy pozerá americký miliardár Ray Dalio. Ten upozorňuje investorov, že následky inflácie, ktorá je v USA najvyššia za posledných 31 rokov, môžu mať na ich portfólia brutálny dopad. Adresoval to hlavne investorom, ktorých portfólia tvoria prevažne rastové akcie. 

Predseda investičnej spoločnosti Bridgewater Capitals, ktorá je zároveň najväčším hedžovým fondom na svete sa na sociálnych sieťach rozhodol biť na poplach.

“USA utrácajú viac peňazí ako dokážu zarobiť a rozdiel kompenzujú tlačením nových peňazí, ktoré zapríčiňujú ich znehodnocovanie. Táto zem je na zlej ceste.”

Zároveň dodal: História ukazuje, že jednotlivca, organizáciu alebo štát, ktorý míňa viac ako zarobí čaká skôr či neskôr bieda a turbulencie.

zdroj: freakonomics.com

A keď sa o prepálených trhoch začnú okrem lovcov senzácií, alebo analytikov vyjadrovať aj poprední predstavitelia amerického finančného sveta, je najvyšší čas spozornieť.

Nelichotivo sa na celú situáciu vyjadril aj CEO spoločnosti Goldman Sachs, David Solomon. Vyhlásil, že na trhoch momentálne prevláda chamtivosť nad strachom a varoval, že také obdobia podľa jeho skúseností nikdy nemajú dlhé trvanie.

Dalio, aj Salomon v tom majú jasno. To, čo sa deje momentálne na trhoch je len odkladom toho, čo nás čaká. 

Vzhľadom k tomu, že táto cesta je každý mesiac strmejšia a menej istejšia, možno je na čase zvážiť posilniť svoje portfólio o stratégie, ktoré sú odolné voči prepadom na trhoch.

Čínski regulátori trestali

Technologickí giganti akosi “pozabudli” nahlásiť akvizície a čínsky štátny úrad pre reguláciu ich potrestal. Pykať mala predajno technologická spoločnosť Alibaba a prevádzkovateľ sociálnych médií Tencent Holdings.

Na základe zistení úradu, spoločnosti v priebehu posledných ôsmich rokov nenahlásili 43 akvizícií, podľa pravidiel o prevádzkovej koncentrácií. Úrad uviedol, že za každé jedno porušenie je pokuta 500,000 jüanov.

Čínska vláda sa obáva, že giganti majú príliš veľkú kontrolu nad svojimi odvetviami. Zároveň zdvihla varovný prst, aby nezneužívali svoje silné postavenie na trhu voči príchodu konkurencie.

zdroj: asiatimes.com

Ďalšími vynníkmi boli spoločnosti JD.com Inc., Suning Ltd a Baidu Inc. Čínsky regulátor uviedol na svojej stránke, že firmy nenahlásili prevádzkovú koncentráciu.

Peter Mjartan

S finančnými trhmi som sa zoznámil tesne pred začatím svetovej krízy v roku 2007. Moja prvá skúsenosť s investovaním bola zároveň lekciou, ako žiť roky v strate. Po tejto skúsenosti som začal hľadať riešenia ako sa dá budovať majetok efektívnejšie, stabilnejšie a nebyť odkázaný iba na rast trhov a ideálne ekonomické podmienky. Preto ma zlákala aj cesta tradingu a venujem sa mu dodnes. Primárne sa zaujímam o nástroje aktívnej správy majetku, ktoré sú podmienené dobrou diverzifikáciou.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32