Pasívny príjem ako náhrada dôchodku. Ako si ho zabezpečiť?

Neustále posúvanie veku odchodu do dôchodku a nízka výška penzie čoraz viac ľudí inšpiruje k hľadaniu pasívneho príjmu. Ten môže byť nielen náhradou samotného starobného dôchodku, ale umožní odísť z práce omnoho skôr, ako to určí zákon.

Ako sa pripraviť na dôchodok?

Súčasná generácia seniorov rozhodne neprežíva sen o švajčiarskom dôchodku v praxi a ani tá ďalšia na tom nebude lepšie. „Miera náhrady dnešných dôchodkov dosahuje niečo cez 40 %, avšak toto číslo bude v budúcnosti jednoznačne klesať. Pri človeku s hrubým príjmom na úrovni priemernej mzdy 1 000 eur počítajme s mierou náhrady 30 %, čiže dôchodkom 300 eur,“ poukazuje na nelichotivý scenár Marián Búlik finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Niečo môžu síce zachrániť druhý aj tretí pilier, ale už dnes je viac ako jasné, že  pokles životného štandardu na dôchodku bude potrebné vykompenzovať. Nutné budú vlastné investície. Koľko?

Priemerná dĺžka poberania dôchodku je dnes u žien 23 rokov a u mužov 19. Ak sú úspory správne investované a pracujú aj počas pravidelného vyberania istiny v sumách zodpovedajúcich dnešnej priemernej čistej mzdy, je potrebné si k odchodu vytvoriť aktíva aspoň na úrovni 100-tisíc eur.

Dopracovať sa k tejto sume pri nástupe do penzie však nie je jednoduché a vyžaduje si to prakticky celoživotné zodpovedné investovanie. Pri 30-ročnom človeku to znamená investovať pravidelne 150 eur mesačne, pri 40-ročnom to už znamená investovať mesačne 300 eur. Pri 5-percentnom priemernom výnose má človek šancu dosiahnuť úspory vo výške 120-tisíc eur.

„Vyššie zhodnotenie závisí od štruktúry investície investora. Tá je daná investičným horizontom a rizikovým apetítom investora. Pomôcť môže napríklad aktívna správa alebo alternatívne investície.

Na oficiálny dôchodok čakať nemusíte

Treba povedať, že výška úspor neurčuje len to, ako si budete na dôchodku žiť, ale aj to kedy si môžete „dôchodok“ dovoliť. Ak teda máte chuť odísť z práce skôr, budete potrebovať viac ako 100-tisíc aktív. To znamená, začať vyberať z nasporeného, alebo žiť z renty, ktorú nasporené peniaze pravidelne produkujú. Prípadne tieto dva prístupy takticky kombinovať.

Preto je vhodné začať si sporiť na „dôchodok“ prakticky „od narodenia“. Pretože čím skôr bude nasporené, tým skôr získate finančnú slobodu.

Ideálny čas, kedy myslieť na dôchodok je hneď, ako človek začne zarábať, teda v mladom veku pri nástupe do prvého skutočného zamestnania. Čím skôr človek začne investovať, tým dlhší investičný horizont má a tým väčšie zhodnotenie kapitálu môže dosiahnuť. Je potrebné pamätať aj na zložené úročenie, kde aj malý rozdiel v ročných výnosoch dokáže z dlhodobého hľadiska priniesť výrazné rozdiely v celkovom zhodnotení voľných zdrojov,“ hovorí o prínose dlhodobého sporenia.

Čím odvážnejšie človek s prostriedkami nakladá a čím väčšie riziko je ochotný podstúpiť, tým mu na vygenerovanie mesačnej renty stačí menšia hotovosť. Ak by portfólio dokázalo priniesť výnos šesť percent po očistení o infláciu, na tisíceurovú mesačnú rentu, ak neberieme do úvahy dane, by stačil aj kapitál 200- tisíc eur.

Ako si zabezpečiť viac zdrojov príjmu?

Rizikom takejto formy pasívneho príjmu je, že výnos portfólia môže v čase kolísať. Aj preto je vhodné si svoj finančný balík diverzifikovať. Počas niektorých rokov môže hodnota investícií poklesnúť či dividendy a kupóny nemusia dosiahnuť požadovanú úroveň.  To by však mali kompenzovať iné roky, počas ktorých môže portfólio zarobiť zasa viac. Človek by sa mal vyhnúť konzervatívnym sporiacim riešeniam. Jednak sami o sebe ponúkajú nízky výnos a jednak tento výnos spravidla nepokrýva ani výšku inflácie.

Ak už má človek nasporenú istú rezervu, zo skúsenosti je najlepšia investícia aj do vlastného podnikania, prípadne do podnikanie formou podielového družstva. V zrelšom, dôchodkovom veku, či tesne pred ním by , riešením mohlo byť rozumne vyvážené portfólio zložené najmä z konzervatívnejších dlhopisov, pri  ktorých sú pravidelne vyplácané kupóny, ako aj akcií firiem vyplácajúcich vysoké dividendy.

Redakcia Invest Portal

Investportal je spravodajský web zameraný na ekonomické správy, alternatívne investície a zaujímavosti z finančného sveta. Chceme pomáhať ľuďom, ktorí si uvedomujú, že na zabezpečenie svojej finančnej budúcnosti sa oplatí vynaložiť aspoň minimum času a úsilia.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32