Pasívny príjem: Vybudujte si ho pomocou investícií [Návod]

mince na zemi a pohár

Pasívny príjem označujú odborníci ako nevyhnutnosť a niečo, čo by mal mať každý. Vďaka nemu môžete zarábať aj vtedy, keď nič nerobíte alebo spíte. Jeho vytvorenie nie je náročné. Je ale nutné vedieť, ako správne na to. Vytvorili sme pre vás praktický návod, ako si tento typ príjmu zabezpečiť jednoducho a rýchlo.

mince v pohári s rastlinou
zdroj: Unsplash.com

Čo je to pasívny príjem?

V rámci príjmu hovoríme o dvoch typoch. Príjem z pracovnej činnosti je aktívny. Na to, aby sme ho mohli dostať, musíme vykonávať istú činnosť. Aktívne príjmy sa dajú deliť na viacero podtypov, a to podľa toho, ako sa získavajú. Napríklad, či ich máte zo závislej činnosti, z podnikania alebo z podielu na zisku nejakej obchodnej spoločnosti.

Druhým typom je často spomínaný pasívny príjem. Ako už z názvu vypovedá, ide o príjem, ktorý získate aj vtedy, keď nič nerobíte. Nie je teda priamo úmerný odpracovaným hodinám. Jeho najčastejším zdrojom je investovanie, no nemusí ísť len o to. Získať ho viete aj z:

 • prenájmu nehnuteľnosti
 • cash-backu
 • honoráru z umeleckej činnosti
 • predávania fotografií vo fotobankách.

Výhodou pasívneho príjmu je, že peniaze získate aj bez toho, aby ste sa narobili. Dokáže vám prilepšiť o desiatky až stovky eur mesačne.

Rada odborníka

Pasívny príjem vyzerá, že preň nemusíte robiť vôbec nič. V skutočnosti ale určité minimum robiť musíte. Ak chcete investovať, je potrebné poznať trh, pravidelne s investíciami niečo robiť a starať sa o ne. Len tak získate najlepšie výsledky.

Pasívny príjem a dôchodok

Pasívny príjem je tiež skvelým riešením dôchodku. Dôchodkový vek sa neustále posúva. Ľudia sú unavení a potrebujú určitú istotu, ktorú vám môže dať práve správne zvolený príjem.

Okrem samotného veku je nutné spomenúť aj výšku dôchodku. Minimálny dôchodok nedosahuje ani 400 € v prípade, že ste poistení len 30 rokov. O žiadnu výhru nejde ani vtedy, keď do toho pripočítate druhý a tretí pilier. Bohužiaľ, v dnešnej dobe sa musí postarať každý sám o seba. Keď sa však rozhodnete, že budete pasívne zarábať už niekoľko rokov pred dôchodkom, nebudete mať žiaden problém.

Navyše, pasívny príjem vám vie poskytnúť možnosť odísť do dôchodku aj skôr. Všetko je ale potrebné dobre si premyslieť a vypočítať. Odrazte sa od základných informácií. Konkrétne, od priemernej dĺžky poberania dôchodku, ktorá dnes predstavuje 23 rokov u žien a 19 rokov u mužov. Do odchodu dôchodku je preto dôležité zaobstarať si aspoň 100-tisíc eur.

K takejto čiastke je ale viac ako náročné dostať sa. Sporením a šetrením by ste to rozhodne nestihli. Na modelovom príklade si preto ukážeme, aká je reálna možnosť zarobiť takúto sumu:

V prípade, že máte 30 rokov, je nutné investovať 150 € mesačne. Štyridsaťročná osoba musí svoju sumu zvýšiť na 300 €. Keď počítame s tým, že priemerný výnos je 5 %, ku koncu môžu byť vaše úspory v hodnote 120-tisíc eur.

Investovanie nesie so sebou určité riziká. Počítajte preto aj s nimi. Na dôchodok by ste mali sporiť už „od narodenia”. Čím dlhšie si peniaze odkladáte, tým lepšiu finančnú situáciu máte.

Aké zdroje pasívneho príjmu existujú?

Zopár zdrojov pasívneho príjmu sme si už načrtli. Existuje ich ale veľké množstvo. Odvíjajú sa od toho, v akej oblasti fungujete, prípadne od toho, čomu sa venujete a čo vás baví.

Ešte pred samotným výberom pasívneho príjmu je dobré zvážiť jeho všetky plusy a mínusy. Na jednotlivé typy sa preto pozrieme lepšie.

Pasívny príjem z prenájmu nehnuteľnosti

Vlastníte nejakú nehnuteľnosť a nevyužívate ju? Poskytnite ju na prenájom. Takýto typ pasívneho príjmu je najrozšírenejším. Ľudia získajú peniaze z niečoho, čo už vlastnia. Druhou možnosťou je investovanie do novej nehnuteľnosti so zámerom prenajímať ju. Hoci teraz zaplatíte niekoľko tisíc za byt či dom, všetko sa vám vráti.

Pri novej nehnuteľnosti na prenájom sa zamerajte najmä na lokalitu. Dom v malej dedine sa prenajíma ťažšie ako byt v centre mesta. Snažte sa vybrať niečo vo vašej cenovej relácii, no pritom dostatočne lákavé a príťažlivé. Uľahčí vám to celý proces.

sledovanie vývoja investícií
zdroj: Unsplash.com

 

Pasívny príjem z investovania

Druhým najrozšírenejším spôsobom ako zarábať je investovanie. V súčasnosti existuje veľa možností, do čoho dať peniaze. Obľúbené sú termínované vklady, akcie a rôzne typy fondov.

Pasívny príjem z cash-backu

Pasívny príjem cez internet je možné získať prostredníctvom cash-backu. Pri ňom myslite ale na to, že je iba doplnkový. Spravidla vám neposkytne viac ako zopár desiatok eur pri platbe za produkty. Je však výhodný. Keď máte možnosť, určite by ste ho mali využívať. Nikdy neviete, kde sa dá ušetriť niekoľko percent.

Na využívanie cash-backu si musíte vytvoriť účet na jednom zo špecializovaných portálov. Cez ten následne nakupujete všetko, čo potrebujete.

Pasívny príjem z umeleckej činnosti

Ste kreatívnou dušou a stále niečo tvoríte? Použitie vášho diela môže byť spoplatnené. Skvelým príkladom je literárne alebo hudobné dielo, prípadne fotografie a ich využívanie inými osobami prostredníctvom fotobaniek.

V rámci fotobaniek sa vyhnite fotobankám bezplatným. Ľudia využívajú fotografie zadarmo a môžu vám poskytnúť len dobrovoľný príspevok. Najlepšie sú premium fotobanky, kde svoje fotografie predávate.

Pasívny príjem z projektu alebo firmy

V prípade, že máte zabehnutú firmu alebo projekt, viete zarábať aj počas spánku alebo vtedy, keď nie ste v práci. Táto možnosť je však zo všetkých najťažšia. Založiť a vybudovať úspešnú firmu trvá roky. 

Tip

Riziká spojené s investovaním sú niekedy menšie, inokedy väčšie. Spravidla platí, že vyššie riziko prináša aj viac financií. Celú situáciu si premyslite. Poraďte sa aj s odborníkom.

Pasívny príjem vďaka investíciám

Investície do fondov, akcií alebo dlhopisov, vám dokážu zarobiť desiatky až stovky eur. Silným benefitom je, že na to, aby ste mohli investovať, nemusíte byť profesionál. Stačí, keď poznáte základy a viete, do čoho je dobré peniaze vložiť.

Investovanie sa delí na dva základné typy, a to:

 • investovanie prostredníctvom banky
 • samostatné investovanie.

Investovanie prostredníctvom banky

Tento typ investovania je vhodný pre úplných začiatočníkov a pre ľudí, ktorí nemajú na svoje investície čas. Banka sa o všetko postará. Sama vloží peniaze do niektorých segmentov. Po čase vám príde informácia o tom, ako sa vašim peniazom darí. Výkonnosť viete často sledovať aj v internet alebo mobile bankingu.

sledovanie vývoja akcií na obrazovke telefónu
zdroj: Unsplash.com

 

Bohužiaľ, investovanie prostredníctvom banky je obmedzené. Viac ako zopár desiatok alebo stoviek eur nedostanete, nehovoriac o poplatkoch. Pri vyberaní ich zaplatíte vo výške niekoľkých percent zo zarobenej sumy.

Ak na investície nemáte príliš veľa času, skúste sa obrátiť na finančného odborníka. Poradí vám, ako s financiami narábať a ako ich investovať. 

Samostatné investovanie

O niečo viac riskantnejšie je samostatné investovanie. V takýchto prípadoch si sami zvolíte brokerskú spoločnosť. Založíte si v nej účet a vyberiete si komoditu, do ktorej chcete investovať.

Keď však začnete investovať, pravidelne sledujte trh. Zisťujte, ako sa darí vašim akciám alebo podielovým fondom. Zbavte sa niečoho, čo vás dokáže potopiť, a naopak. Kúpte to, čo vám prinesie stovky až tisícky eur.

Ako ale začať a čo robiť, keď chcete sami investovať? Existuje niekoľko krokov.

Vyberte si kvalitného brokera

Na začiatok je dôležité vybrať si kvalitného brokera. Ide o spoločnosť určenú na investovanie. To, že je kvalitná, zistíte podľa viacerých znakov. Dôležité sú recenzie ostatných ľudí a možnosti investovania. Čím viac komodít poskytuje, tým lepšie.

Ďalej pozerajte na:

 • reguláciu
 • sídlo
 • zabezpečenie
 • spôsob vkladu a výberu peňazí
 • obchodnú platformu
 • možnosť ďalšieho vzdelávania vo forme kurzov, videí či článkov.

Broker môže poskytovať aj kurzy alebo informácie pre začiatočníkov. Hoci to niečo stojí, dokážete sa veľmi rýchlo naučiť, ako a do čoho investovať. Zaistíte si, že nestratíte zbytočne čas ani peniaze.

K najpopulárnejším brokerom so skvelými službami patria:

 • eToro – minimálny vklad 200 € 
 • XTB – žiadny, no odporúčaný vklad 400 € 
 • Lynx – minimálny vklad 2 000 € 
 • Interactive Brokers – minimálny vklad 2 000 € 
 • Saxo Bank – minimálny vklad 10 000 €

Založte si účet a preveďte peniaze

Keď máte brokera vybraného, vytvorte si účet. Vyplňte základné údaje a preveďte si peniaze. Tieto finančné prostriedky sa budú využívať na to, aby ste za ne kupovali komodity.

Prevod je rýchly, spravidla sa robí prostredníctvom Paypalu alebo podobných nástrojov.

Rada odborníka

Spočiatku investujte menší obnos peňazí. Neprídete tak o príliš veľa, ak by sa niečo nepodarilo.

Začnite investovať

Keď sú peniaze na účte, začnite investovať. Zistite, čomu sa darí a ako je na tom finančný trh. Niektoré komodity sú určené skôr pre väčších investorov, iné aj pre menších. Zamerajte sa práve na druhú možnosť.

Do čoho investovať?

Výber brokera, založenie účtu a prevod peňazí nie sú náročnými úkonmi. To, čo je ťažšie, je výber správnej komodity, čiže toho, do čoho chcete investovať. Pre menších investorov existuje niekoľko možností, a to:

 • akcie
 • podielové fondy
 • ETF fondy.

Akcie

Akcie predstavujú vlastníctvo v určitej spoločnosti. Keď ich kúpite, toto vlastníctvo získate aj vy. Na to, aby ste ich však vôbec mohli kúpiť, musí ich niekto poskytnúť na predaj. Vtedy sa ocitnú na finančnom trhu, kde sa s nimi obchoduje.

Pri akciách sa stretnete zvyčajne s dvoma druhmi, a to kmeňovými a prioritnými. Kmeňové fungujú tak, že po ich kúpe získate podiel zo ziskov a strát. V praxi to znamená, že keď sa spoločnosti nedarí, nedarí sa ani vašim investíciám. Na druhej strane, keď je spoločnosť na výslní, podarí sa vám zarobiť aj stovky eur.

Prioritné akcie vám zaisťujú, že získate len podiel na zisku. Na rozdiel od kmeňových akcií ale nemáte žiadne právomoci, napríklad voliť predstavenstvo.

Ceny akcií sa neustále menia. Vplýva na nich niekoľko faktorov, a to:

 • nové produkty a služby spoločnosti 
 • zisk, tržby a dlhy spoločnosti
 • rozšírenie spoločnosti do ďalších krajín.

Okrem toho akcie ovplyvňuje aj jeden menší, no logický vzorec

Ak je viac vlastníkov akcií, ktorí chcú predať akcie, ich cena je nižšia. Ak je ich menej, cena je vyššia.

S akciami sa obchoduje na viacerých burzách. Z najznámejších sú to:

 • NYSE – New York Stock Exchange
 • TSE – Tokyo Stock Exchange
 • LSE – London Stock Exchange
 • FSE – Frankfurt Stock Exchange

Podielové fondy

Druhou možnosťou pre menších investorov sú podielové fondy. V tomto prípade ide o spoločný majetok viacerých ľudí. Súčasťou tohto majetku sú cenné papiere a peňažné prostriedky. Keď zainvestujete do podielových fondov, získate podielové listy, ktoré predstavujú práva k vybranému fondu.

Fungovanie a vznik podielových fondov je jednoduchým procesom. Viacero investorov vloží svoje úspory na jedno miesto, ktoré sa nazýva fond. Tento fond spravujú profesionáli, tzv. správcovská spoločnosť. Správcovská spoločnosť musí mať povolenie od Národnej banky Slovenska a musí byť zapísaná v obchodnom registri. 

mince na zemi a pohár
zdroj: Unsplash.com

 

Výhodou podielových fondov je, že správcovská spoločnosť sa stará takmer o všetko. Sama zoberie finančné prostriedky a investuje ich do cenných papierov. Samozrejme, po dohode s investormi. Vy sami nemusíte robiť nič

S takýmto skvelým a pohodlným servisom sa ale spája jedna nevýhoda. Sú ňou vyššie poplatky.

Do podielových fondov môže investovať úplne každý, a to fyzické i právnické osoby. Ide však o investovanie na dlhú dobu. Zvyčajne na niekoľko rokov, nie iba na zopár týždňov či mesiacov.

ETF fondy

Poslednou výhodnou možnosťou sú ETF fondy. Fungujú veľmi podobne ako akcie alebo podielové fondy. Ide o cenné papiere obchodované na burze. Obsahujú viaceré podiely v mnohých spoločnostiach. Sledujú komoditu, sektor alebo index, ktoré následne kopírujú. 

Cena ETF sa pravidelne mení, čo je síce rizikom, no taktiež možnosťou na zárobok. ETF sú vhodné aj pre začiatočníkov, no najviac z nich získate, keď už máte nejaké skúsenosti.

Ďalšie možnosti investovania

V rámci investičného trhu môžete investovať aj do:

 • investičného zlata
 • investičného striebra
 • ropy
 • hedge fondov.

Diverzifikujte svoje portfólio pre pasívny príjem

Pasívny príjem je dôležitý a nemal by chýbať nikomu. Ak však chcete, aby vám priniesol čo najviac, nezabudnite svoje investičné portfólio diverzifikovať. V praxi to znamená investovanie nielen do jednej, ale do viacerých komodít a sfér, napríklad akcií alebo podielových fondov. Len tak si zaistíte, že keď sa jednej investícii nebude dariť, neovplyvní to celý váš príjem.

 

 

Martin Bittara

Vyštudoval som financie na University College Dublin a ako konzultant pomáhal založiť banku. Po príchode na Slovensko som sa podieľal na vybudovaní jedného z najväčších finančných brokerov. V súčasnosti spravujem peniaze a majetok v investičnom fonde pre privátnych investorov. Ako dlhoročný investor a trader som založil Investportal. Miesto, kde sa dozviete o aktívne riadených portfóliách, tradingu, alternatívnom investovaní aby ste naplno využili svoj investičný potenciál.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32