Trading v roku 2021. Čo nás čaká na trhoch?

trading

Trading nemusí predstavovať hru s ohňom ani ruskú ruletu. Dokonca ani v prípade, že nemáte vešteckú guľu. Trading nie je len obchodovanie. Je to hra s informáciami, očakávaniami a hlavne vyžaduje schopnosť správne sa rozhodnúť. K úspechu v roku 2021 vám dokáže pomôcť poznať kľúčové súvislosti.

Americké dlhopisy budú určovať kurz

Americká ekonomika predstavuje v súčasnom svete azda najväčšiu investičnú lokomotívu. Preto je viac ako jasné, že dianie na trhoch, od ktorého sa bude veľa odvíjať, budú určovať americké dlhopisy. Očakáva sa totiž, že  úroková sadzba americkej centrálnej banky (FED), bude celý rok na bode mrazu a výnosy amerických dlhopisov budú ovplyvňovať samotní investori a banky, ktoré budú vidieť hlavne očakávania.

Zlato závislé na dlhopisoch

Úspešní traderi si vedia efektívne pospájať aj na prvý pohľad nesúvisiace informácie. Preto vedia dopredu odhadnúť prípadný vývoj komodít. Príkladom je zlato, na ktoré budú rovnako vplývať výnosy amerických dlhopisov. Už roky totiž platí vzorec, ktorý ukazuje, že pri raste výnosov dlhopisov atraktivita zlata klesá.

Podľa analytikov sa rast 24 % z minulého roka takmer určite nezopakuje. Jedinou možnosťou je prehlbovanie koronakrízy. Dokonca ani centrálne banky už zlato nechcú príliš prikupovať. Nehovoriac o apetíte korporácií, ktoré sa pozerajú skôr po virtuálnych menách.

Nové aktívum na obzore?

Ak sa pozrieme na akciové trhy, v Spojených štátoch sú podľa analytikov z Wall Street nadhodnotené o 20 – 30 %. Preto mnohí očakávajú, že v budúcom roku budú rastové odvetvia  energie a utilities, ako sektory, ktoré ponúkajú zaujímavý priestor pre rast.

Atraktívna komodita, pre 2021 sa však ukazuje zemný plyn. Koronakríza zasiahla odvetvie ťažby ropy a plynu zvlášť ťažko a preto ťažba oboch týchto surovín v USA klesá. Dopyt po plyne, ale nebol tak zasiahnutý.

Vykurovanie, výroba elektrickej energie a vývoz plynu sa už vrátili na predkrízovú maximá. Klesajúce ponuky a mierne rastúci dopyt, by tak mali znamenať pokles zásob a rast ceny. No klesať už nie je veľmi kam, preto môže byť rast ceny plynu výraznejší.

Bitcoin je neistý, no korekcia prísť musí

„Parabolický rast za takto krátke obdobie je vysoko abnormálne a v tejto chvíli ide o vysoko špekulatívne aktívum. Na trhu je vidieť „FOMO“ efekt, kedy rast Bitcoinu láka ďalších a ďalších investorov, ktorí chcú na raste participovať,“ zhodujú sa analytici z Purple Trading.

Lenže na druhej strane nejde len o bublinu hnanú do výšin investormi, ktorí túžia len po rýchlom zisku.  Do trhu vstupujú veľké inštitúcie, a skúsení hráči, ktorí vyzdvihujú využitie Bitcoinu ako zaistenie proti inflácii. Svoj vstup do kryptomien ohlásili spoločnosti ako PayPal, Fidelity alebo Square.

Tento trend je enormne stimulačný pre rast Bitcoinu. „Bitcoin sa však nevymyká zákonitostiam ostatných trhov a podobne ako pri akomkoľvek inom silnom raste, ktorý môžeme sledovať teraz, možno očakávať tiež rýchlu korekciu späť,“ odhadujú analytici z Purple Trading.

Potom bude zaujímavé sledovať, aká cena bude pre ďalších investorov zaujímavá na prípadný nákup. Tak ako aj ďalší vývoj a reguláciu kryptomien.

Redakcia Invest Portal

Investportal je spravodajský web zameraný na ekonomické správy, alternatívne investície a zaujímavosti z finančného sveta. Chceme pomáhať ľuďom, ktorí si uvedomujú, že na zabezpečenie svojej finančnej budúcnosti sa oplatí vynaložiť aspoň minimum času a úsilia.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32