Zarábaj online: Je copy trading podvod, alebo príležitosť?

zarabaj online

Predstav si situáciu, surfuješ na webe a na obrazovke uvidíš, “Zarábaj online automaticky vďaka copy tradingu.” Spozornieš a zvedavosť ťa prinúti kliknúť, lebo chceš vedieť, o čo vlastne ide. Skúšajú ti nahovoriť, ako vďaka niekomu inému môžeš zarobiť na internete a bez námahy. “Jasné, ďalší podvod ako vyšitý. Prečo by ich mal niekto zarábať práve mne,” myslíš si. Tu ťa ale stopnem ešte predtým, ako začneš ešte viac o copy tradingu uvažovať ako o podvode. Si zvedavý/á o aký typ služby ide? Nižšie nájdeš vysvetlenie a bližší pohľad na to, čo to copy trading vlastne je a ako funguje.

V článku sa dozvieš:

 • Čo je to copy trading?
 • Prečo copy trading nie je podvod?
 • Prečo mi chce niekto iný zarábať peniaze?
 • Kde a ako začať?
 • Ako nájdem kvalitného tradera?
 • Sú moje peniaze v bezpečí?
 • Koľko môžem copy tradingom zarobiť?
 • Riziká spojené s copy tradingom
 • Kto môže copy trading využívať?

Oproti západným krajinám je táto služba stále v plienkach, ale v žiadnom prípade sa nejedná o podvod. Ja sám copy trading úspešne využívam a v rámci diverzifikácie je súčasťou môjho investičného portfólia

Čo je to copy trading?

Už názov copy trading hovorí, že ide o kopírovanie obchodov. Zjednodušene napísané, je to online služba, ktorá ti umožní automaticky kopírovať obchodné stratégie traderov (rozumej obchodníkov) na burze bez toho, aby si musel/a byť skúsený obchodník, so znalosťami z finančných trhov. Na to, aby si mohol/a začať, ti postačí pripojenie na internet a smartphone, alebo počítač. O zbytok sa postará technológia a tvoja cesta k budovaniu pasívneho príjmu sa môže začať. Sounds too good to be truth? Poďme si o tom povedať niečo viac a vlastný názor si urobíš sám/sama.

Prečo copy trading nie je podvod?

 • Túto službu poskytujú regulované, svetovo známe platformy, tzv. brokeri.
 • Peniaze máš pod kontrolou ty na vlastnom obchodnom účte.
 • Je technicky nemožné, aby sa k nim dostal obchodník, ktorého kopíruješ.
 • Tvoj kapitál nie je nijako viazaný. Vložiť, alebo vybrať financie z účtu môžeš kedykoľvek potrebuješ.
 • Pripojiť, alebo odpojiť sa od stratégie môžeš tak isto kedykoľvek.
 • Všetky obchodné príkazy sú transparentné a prebiehajú v reálnom čase.
 • Vieš dopredu aká je odmena pre obchodníka.
 • Poznáš maximálne riziko, ešte pred začatím kopírovania obchodnej stratégie.
 • Obchodník dostane odmenu, až keď zarobíš ty.

Prečo mi chce niekto iný zarábať peniaze?

Otázka by mohla znieť aj inak. Prečo by to nerobil, keď na tom môžu profitovať obidve strany. Pointa je v tom, že skúsený trader má know-how a vie ako na burze zarobiť. Na druhej strane copy trader (rozumej klient) vloží svoje voľné finančné prostriedky na vlastný obchodný účet a pripojí sa ku stratégií s cieľom využiť jeho schopnosti a zarábať spolu s ním

Motiváciou pre tradera je odmena, ktorú dostane ako podiel z celkového kapitálu čo dokáže zarobiť. Ak je úspešný, v takom prípade je to win-win pre obidve strany. Trader dostane odmenu za jeho obchodné schopnosti a ty dosiahneš zisk aj bez toho, aby si musel/a vedieť obchodovať na burze. 

Čím viac copy traderov sa na obchodníka pripojí, tým viac môže na tom on zarábať. Preto je jeho cieľom realizovať úspešné obchody pravidelne a dlhodobo.

zdroj: freerangestock.com

Kde a ako začať?

Prvým krokom je nájsť brokera, ktorý službu kopírovania obchodníkov poskytuje. Následne sa na platforme zaregistruješ. Samotný proces registrácie zahŕňa pár jednoduchých krokov a zvyčajne zaberie niekoľko minút. V prvom kroku vyplníš bežné registračné údaje, aké požadujú na takmer hocijakej inej stránke. Keďže sa chystáš narábať s financiami, seriózny a regulovaný broker ťa dodatočne požiada aj o vyplnenie rizikového dotazníka. 

Nie je to nič komplikované a na niekoľko jednoduchých otázok zvládneš odpovedať behom chvíle. Posledným krokom je overenie tvojej identity a trvalej adresy. Nakoniec tvoj účet prejde schvalovacím procesom, čo vo väčšine prípadov netrvá dlhšie ako 24 hodín. 

Akonáhle je tvoj účet schválený, vložíš si tam voľné finančné prostriedky, ktoré použiješ na obchodovanie. Posledným krokom bude výber tradera a jeho stratégie o ktorej si presvedčený, že je profitabilná. V tomto kroku pravdepodobne zneistíš a položíš si otázku, na koho sa vlastne pripojiť. Toto je najväčším kameňom úrazu celého copy tradingu.

Ako nájdem kvalitného tradera?

Na platformách nájdeš desiatky, až stovky dostupných stratégií, ktoré môžeš kopírovať. Tých kvalitných a dlhodobo profitabilných je však ako šafránu. Nováčikovia sa pri ich hľadaní väčšinou zameriavajú na povrchné informácie, ako je výška zhodnotenia účtu.  

Toto ale nie je ideálny prístup! Najskôr si polož otázku, prečo sa traderovi podarilo zisky dosiahnuť. Ak sa rozhodneš hľadať ihlu v kope sena sám/sama, tu je niekoľko tipov, ktoré ti môžu celý proces uľahčiť. V krátkosti ich zhrniem aj nižšie.

Over si históriu tradera a jeho reálne skúsenosti na finančných trhoch. Vyvaruj sa obchodníkov, o ktorých nič nevieš a “nekupuj mačku vo vreci.” 

Spoznaj históriu stratégie. Ako dlho je profitabilná, aký obchodný štýl používa a podobne. Rôzne obchodné štýly majú rôzne výpovedné hodnoty. 100 obchodov zrealizovaných napríklad na scalpingu nie je to isté ako 100 swingových obchodov. Za ziskami, ktoré stratégia vygenerovala nemusia stáť skúsenosti tradera, ale jeho šťastie. Preto čím dlhšiu overiteľnú históriu stratégia má, tým lepšie.

Pri každej stratégií by zároveň mala byť dopredu zadefinovaná aj výška rizika. Ešte predtým ako sa pripojíš sa utvrď, či si ochotný/ná ju tolerovať. A o akom riziku je vlastne reč?

zdroj: unsplash.com

Riziko straty kapitálu pri realizovaní neúspešných obchodov. Vtedy trader namiesto toho aby peniaze zarobil, o ne príde. Ale pozor, straty nie sú v tradingu vôbec neobvyklé. Práve naopak, sú jeho bežnou súčasťou. Aj úspešní traderi mnohokrát realizujú veľa stratových obchodov v rade. Preto je nutné sa pozerať na výkon stratégie v dlhodobom horizonte. Jej úspešnosť úzko súvisí s riadením rizika, čo je dôležitá súčasť money manažmentu a významný aspekt pre udržanie ziskovosti. Napríklad jedna zo stratégií, ktorú využívam ja, ukončila za posledné dva roky až 22 mesiacov v zisku a iba 2 mesiace v strate.  

Sú moje peniaze v bezpečí?

Na výber máš z množstva platforiem, ktoré poskytujú služby copy tradingu, ale nie všetky sú bezpečné. Ak si ale vyberieš kvalitného, overeného a regulovaného brokera výrazne tak stúpa istota bezpečia tvojho kapitálu. Je to podobné, ako keď držíš peniaze na vlastnom účte v banke, akurát s tým rozdielom, že tu ich môžeš nechať pracovať a zhodnocovať. Na účet máš prístup len s prihlasovacími údajmi a ako som spomenul vyššie, samotný trader na tvoje peniaze priamo siahnuť nemôže. Kopírovací proces prebieha automaticky vďaka technológiam a to iba v prípade, ak to ty dovolíš.

zdroj: unsplash.com

Koľko môžem copy tradingom zarobiť?

Otázka za milión, na ktorú neexistuje jednoznačná odpoveď. To, koľko dokážeš potenciálne zarobiť, závisí od viacerých faktorov ak napríklad sú: 

 • skúsenosti tradera
 • hodnota obchodného účtu
 • frekvencia obchodov
 • úspešnosť stratégie
 • podstupované riziko

Všeobecne platí, že na čím vyššie zisky trader cieli, tým vyššie riziko podstupuje. Už je len na tebe sa rozhodnúť, aké vysoké riziko si ochotný/á akceptovať. Historické dáta stratégie ti síce prezradia ako sa jej darilo v minulosti, ale nezaručia rovnaké výnosy do budúcna. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je dôležité, aby si poznal/a čo najdlhšiu históriu konkrétnej stratégie. Poskytne ti to presnejší pohľad na to, čo môžeš od nej očakávať.

Vyvaruj sa takých, ktoré ponúkajú prehnane vysoké zhodnotenie v krátkom časovom horizonte. Je vysoko pravdepodobné, že stratégia nie je stabilná a skôr či neskôr o svoje financie prídeš. Ak už mám spomenuť nejaké čísla, tak pravidelné dosahovanie dvojciferných výsledkov aj v dlhodobom horizonte nie je u profesionálnych traderov ničim výnimočným. 

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje výšku výnosov je hodnota obchodného účtu. Čím viac finančných prostriedkov použiješ na obchodovanie, tým máš väčšiu šancu dosiahnuť vyššie zisky. S 10,000 € účtom dokážeš pri rovnakej stratégií zarobiť 10 násobne viac, ako s účtom v hodnote 1,000 €. Samozrejme platí to aj naopak v prípade strát.

zdroj: freerangestock.com

Riziká spojené s copy tradingom

Hovorí sa, že každá minca má dve strany a ako som už naznačil vyššie, platí to aj pri copy tradingu. 

Obchodovanie u neregulovaného brokera

Ešte pred voľbou brokera si over, či spĺňa regulačné kritéria a je registrovaný o.c.p. (obchodník s cennými papiermi). Nad neregulovaným brokerom nemajú úrady žiadny dohľad a tým si zvyšuješ riziko straty kapitálu. 

Neprofesionálni traderi

Ako už vieš, veľká časť traderov nie je dlhodobo úspešná a vybrať si skutočného profesionála dokáže zabrať veľa času a energie. Rovnako ako pri tradičnom investovaní, aj obchodovanie je spojené s rizikom straty kapitálu. Háčik je v tom, že nikto nemá kryštáľovú guľu, aby dopredu vedel, ktorý obchod bude ziskový a ktorý stratový. 

Budem sa opakovať, ale straty sú prirodzenou súčasťou tradingu a ani ten najlepší trader na svete nedokáže predísť tomu, aby niektoré jeho obchody nekončili v mínuse. Kvalitný trader ich ale dokáže s dobre nastaveným risk manažmentom pokrývať a stále byť ziskový

Krátka alebo neoverená história stratégie

Nespoliehaj sa na stratégie, o ktorých takmer nič nevieš, alebo majú iba krátku overiteľnú históriu. Čím viac informácií zístíš, tým lepšiu predstavu získaš o jej kvalite.

Chýbajúci capital guard

Túto funkciu neposkytujú všetci brokeri. Ide o systémovú ochranu kapitálu a broker garantuje, že v prípade najhoršieho scenára klient nepríde o viac peňazí, ako je dopredu dané. 

Nedôverihodný broker

Výber brokera môže byť a little bit tricky aj z iných dôvodov, ako je prítomnosť regulácie, alebo capital guardu. Brokeri sa delia na takých, ktorí posúvajú obchody priamo na burzu, alebo takých, ktorí tvoria traderovi protistranu, takzvaný market maker. Obchodovanie u market makera znamená, že tvoja strata je jeho ziskom. Nie je to samozrejmosťou, ale hlavne u neregulovaných brokerov sa môže stať, že poniektorí využijú nekalé praktiky, aby ti “dopomohli” k neúspechu. 

Kto môže copy trading využívať?

Copy trading môže využívať široká škála ľudí, ale nie každý. Ak si myslíš, že nezvládneš tolerovať riziko s nim spojené, a kolísanie kapitálu na tvojom obchodnom účte ti spôsobí vrásky na čele, toto nebude príležitosť pre teba. Ak sa ale rozhodneš ju využiť a zveríš svoje peniaze do rúk skutočného profesionála, získaš skvelú možnosť zarábať na finančných trhoch jednoducho a bez skúseností. Je to spôsob, ako si môžeš tvoriť ďalší príjem, alebo postupne kumulovať majetok.

zdroj: freerangestock.com

Môžeš sa pokúsiť to robiť aj sám/sama, alebo si vyberieš copy trading a necháš to na tých, čo to už vedia. Ušetríš tak tisíce hodín, ktoré by si inak obetoval/a do vzdelávania, tvorenia stratégií a analýz trhov. Ani táto dlhá a náročná cesta ti ale nezaručí , že sa staneš úspešným traderom.

Internet je plný kurzov, ktoré sľubujú ako ťa „naučia“ obchodovať na burze už za niekoľko mesiacov alebo dokonca týždňov. Bodaj by to tak bolo a my všetci by sme len klikali a peniaze sa pohrnú. Týmto nechcem povedať, že stať sa úspešným na burze je nemožné. Nebude to však “zadarmo” a nestane sa tak za týždeň. Budú ťa čakať dlhé roky driny, veľa prebdených nocí a s najväčšou pravdepodobosťou prídeš niekoľkokrát o svoj kapitál.

Ak sa predsa len rozhodneš vydať na dráhu tradera, copy trading môže byť pre teba prvá stanica ako sa zoznámiť s trhmi bližšie. Tým, že všetky obchody sú transparentné, máš možnosť sledovať ich vývoj a tak spoznať a preveriť svoje myslenie v rôznych situáciach, ktoré na trhoch vznikajú. 

Copy trading môže byť vhodnou voľbou aj pre tradičných investorov v rámci diverzifikácie portfólia. Tu sa investor nemusí spoliehať iba na rast trhov, ale dokáže využiť ich plný potenciál a zarábať všetkými smermi. Práve prepady na trhoch sú častokrát najväčšie príležitosti na dosiahnutie vysokého zhodnotenia.

zdroj: forexsignalsreply.com

Záver

Spojenie financií a technológie prináša pre množstvo ľudí stále nepoznané príležitosti, ako byť pánom svojich peňazí a zároveň pri tom zarábať. Copy trading je finančná technológia budúcnosti. Pripoj sa na úspešných traderov a zarábaj online spoločne s nimi. Ak nevieš ako a kde začať, chceš sa dozvedieť viac a potrebuješ nakopnúť, kontaktuj nás na investportal.sk. Ziskový copy trading tak môžeš začať aj bez trávenia nekonečných hodín za počítačom a hľadaním toho správneho tradera.

Peter Mjartan

S finančnými trhmi som sa zoznámil tesne pred začatím svetovej krízy v roku 2007. Moja prvá skúsenosť s investovaním bola zároveň lekciou, ako žiť roky v strate. Po tejto skúsenosti som začal hľadať riešenia ako sa dá budovať majetok efektívnejšie, stabilnejšie a nebyť odkázaný iba na rast trhov a ideálne ekonomické podmienky. Preto ma zlákala aj cesta tradingu a venujem sa mu dodnes. Primárne sa zaujímam o nástroje aktívnej správy majetku, ktoré sú podmienené dobrou diverzifikáciou.

Ďalšie články

Sledujte nás na Facebooku

bitcoin Bitcoin
$63,381.00
ethereum Ethereum
$4,223.53
binancecoin Binance Coin
$487.47
tether Tether
$1.000
cardano Cardano
$2.17
solana Solana
$212.54
ripple XRP
$1.10
polkadot Polkadot
$44.67
litecoin Litecoin
$195.84
filecoin Filecoin
$64.32